orpsgezichten van Akersloot Jaap Zweeris heeft rond de vijftiger jaren een fotoreportage met beschrijvingen gemaakt van diverse buurtschappen van Akersloot. Hij heeft dit vastgelegd in een prachtig fotoalbum. In de periode van rond de vijftiger jaren tot heden, 2016, is er zoveel veranderd dat wij het idee kregen om de ronde van Jaap nogmaals te lopen. Aan de hand van fotovergelijking en tekst proberen we dit te verbeelden. Het fotoboek van Jaap begint met een versje uit 1750 geschreven door Anna Brouwer. 't Aanzienlijk Akersloot, Dat door zijn zout en kaas weleer een bloei genoot Die Kennemerland tot eer verstrekte De volgzucht bij den nabuur wekte Sterkt (daar die handel sinds verdween) Door noeste landbouw thans ten nuttvan 't aalgemeen Deel 1 'Rondom de Kerkbuurt' De plaats van de dorpskerk van Akersloot vanaf de eerste christelijke tijd, gezien vanuit het westen. Het land op de voorgrond is nog niet afgegraven. Op het weiland staat Antje Pepping met haar twee geiten. Zij is de bewoonster van de oude, toen nog witte boerderij (De Buurthoeve), gebouwd midden 1600, met de drie akertjes op de geveltop. Bij afgraving van de grond door J. Zweeris in 1923 werden scherven en gebroken potten gevonden en o.a. ook een kelder en waterputten, die omdat deskundige leiding ontbrak, werden afgebroken en afgevoerd en van wat er nog in de grond zat bleef ook bitter weinig heel. Aan de zuidzijde van de weg Kerkplein staan zware iepenbomen, die eveneens sneuvelden in de oorlog. Deze bomen zijn niet meer herplant. Het brandspuithuisje ten westen van de kerk links op de kaart is door de bomen nauwelijks zichtbaar. 83 HERVORMDE KERK, AKERSLOOT Vroeger

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 84