dagen vertoefde, zowel 's zomers als 's winters. De afstand van Akersloot naar Krommeniedijk was ongeveer twee uur gaans en de weg daarheen liep over het dorp Uitgeest. Daar generlei publiek vervoermiddel bestond om er te komen werd de afstand gewoonlijk te voet of per rijtuig afgelegd. Uitgeest stond toen bekend als een plaats waar vreemde jongens hoogst zelden konden doortrekken zonder lastig gevallen uitgescholden of gegooid te worden door de straatjeugd. Vandaar dat we blij waren als de tocht door dat dorp achter de rug was en wij over de sluis die de Binnenmeer met de Buitenmeer voor de scheepvaart verbind de zogenaamde Uitgeesterdijk bereikt hadden een smalle met schelpen hard gemaakte weg, waaraan de vier Broekermolens gebouwd waren. Daar gekomen was de helft van de weg afgelegd en zag men steeds het dorp Krommeniedijk voor zich. De weg scheen dan ook vrijwel in de richting te lopen totdat men de laatste Broekermolen (Stevensmolen) een eind achter de rug had. Dan wende de weg zich en slingerde langs het water de Krommenie in zonderlinge bochten totdat het huisje van Jan Hak bereikt was het enige wat zich, behalve de molens aan die weg bevond. Dat was het vervelendste eind. Over de Krommenie toch zag men voortdurend de huizenrij van het dorp die langs ene weg gebouwd zijn en altijd liep men evenwijdig daarmee tot waar Hier eindigt het eerste boekje. Deel 2 is door de loop der jaren spoorloos verdwenen. (Info Jaap Zweeris.) In zomer en najaar 2013 heb ik de handgeschreven tekst uit 1960 van Jaap Zweeris volledig uitgetypt en zo gedigitaliseerd. We hebben samen de tekst nog weer op spel- of overschrijffouten nagelopen. We gaan er van uit dat de tekst in deze staat oorspronkelijk zo bedoeld is. Wil Buur 65 De Lagedijk, we kijhen richting Uitgeest. Hier kwam Sierk langs op zijn weg naar de familie in Krommeniedijk. Meldijk Uitgeest met gemaal en een Broeker molen. In Sierks dagen waren er nog vier Broeker Molens.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 66