BfK*.— Hoe kom je op het idee; een verhaal over een begraafplaats? Wat valt er voor bijzonders of spannends over te vertellen. Er zijn twee aanleidingen om het wel te doen! De eerste aanleiding zijn de aantekeningen van pastoor Van den Berg, met stukjes over de inrichting, de doodgravers en de begrafenissen. De tweede aanleiding is het verhaal van Piet Velzeboer over de uitbreiding, waaraan vele vrijwilligers hun bijdrage hebben geleverd. Maar, lees eerst verder en oordeel zelf. Hoe het begon De katholieke gemeenschap in Akersloot pakte de zaken voortvarend aan. De bouw van een neogotische kerk in 1868 was een grote investering en onderneming. Omliggende parochies volgen pas jaren later. Waarom nam katholiek Akersloot toen het voortouw? Misschien was de parochie van Akersloot zo voortvarend omdat het oude 'schuurkerkje' aan de Kerklaan op instorten stond. Enkele kerkbezoekers waren door de vloer gezakt. Naast de nieuw gebouwde neogotische kerk was er voldoende ruimte voor een eigen katholieke begraafplaats. De eerste informatie over de aanleg van de begraafplaats vinden we in het boekje: 'Ter herinnering aan het 50-j arig bestaan de parochiekerk van den H. Jacobus den Meerdere te Akersloot'; uitgegeven in 1918. Hierin wordt de financiering en de bouw van de kerk beschreven en het wel en wee van de parochie tot 1918. De aanleg van het kerkhof Het lag in het voornemen van pastoor Grijskamp om tegelijk met de kerk ook een nieuw kerkhof te stichten, alwaar de overledene geloovigen overeenkomstig het kerkelijk ceremonieel voortaan hunne laatste rustplaats zouden hebben. Lange jaren te voren werden de gestorvenen ter aarde besteld op het algemene kerkhof in de Kerkbuurt of voor het jaar 1827 ook zelfs in het kerkgebouw der Hervormde Gemeente. Daartoe werd door het Kerkbestuur op den 28sten November 1868, alzoo terstond na den afbouw der kerk eene missive gezonden aan den Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland, met eene aanvrage over den ontworpen aanleg van een R.K Kerkhof. Hierop zond Burgemeester Van Lith het volgende antwoord: 4 'Schuurkerk aan de Kerklaan.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 5