Aan de andere kant van ons huis woonde Gerrit Zuidam een boerenwerkman en zijn vrouw Antje Zuidam. Zij had den een jongen Jan geheten die met ons op school ging, en een meisje dat een zeer hoofd had. Naast Gerrit Zuidam woonde Gerard Rozenberg, oom Lat, zoals de jongens op school hem noemden en tussen die beide woningen was een laantje (voet pad) dat naar de pastorie liep, die er achter lag. Achter Gerrit Zuidam en tussen onze tuin en die van de dominé lag een bosje met slingerpaadjes erin. In dat bosje stond aan het pad een stenen beeld met een spade in de hand en wit en blauw en rood geschilderd. Wij zeiden altijd dat het Gerard moest voorstellen. Ook stonden er bij Gerard in de tuin een paar grote stenen figuren tot sieraad waarvan er op 't ogenblik (1903) nog een staat in de tuin van Petrus Kraakman. De boerderij waarin Petrus nu woont, stond vroeger dichter bij het Kerkmeertje en droeg de naam van Vierhuizen. Zij werd bewoond door een zekere van de Velde, van wie drie jongens op school gingen Kees, Jan, Piet, de laatste had de bijnaam van Pietje verdrietig op school. Als oudste buren in het andere huis aan de Kerkdijk heb ik gekend, Cornelis Burger, Louw Wittebrood, Kees Glorie en Kees Baltus om van latere bewoners niet te spreken. De eigenaar van het enige huis dat dicht bij ons huis stond en slechts door een breede steeg er van geschei den was, was Cornelis Burger, die nu en dan het grootste gedeelte er van verhuurde met een stuk land dat erachter lag en dan zelf in het kleinste gedeelte ging wonen, dat bestond uit een paar vertrekjes terwijl het ver huurde gedeelte bestond uit een grote koestal, dors, paardenstal en één woonkamer met 2 bedsteden, terwijl een gedeelte van de koestal waar een stenen vloer in lag en een haardstede was 's zomers en somstijds ook 's winters bewoond werd. Het geheel was een oude boerenstulp met groot rieten dak, dat bij harde wind op en neer ging en waar we dikwijls de rietdekker op zagen. Op korte afstand van dat huis en daar 58 Ook weer tijdens een van de genoeglijke familiereünies. O.a. de drie broers en hun echtgenotes die hier musiceren en prijsschieten.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 59