29. Onze buren Van het huis naar de omgeving kom ik eerst aan de buren die wij had den. Van de buren in het oude huis, dus vóór mijn 4e jaar, herinner ik me niet veel meer dan alleen dominee van Plateringen en Kees Hageman, die in de zuidelijke vleugel van ons huis woonde, waarin ook de kelder was. Maar toen wij in het andere huis woonden en ik op schoolging leerde ik onze buren uit het oude huis, dat dicht bij de school stond, beter kennen. In de eerste plaats Dirk Bosman de veldwachter wiens vrouw een winkel had van kruidenierswaren, meen ik. Hij had toen twee jongens Kees of Cor nells en Gerrit. Kees was de oudste en Gerrit was even oud als mijn broer Auke dus twee jaar ouder dan ik. Het was in de tijd van proppe- schieten dat is als de propbei- en aan de elzenboom groot genoeg zijn, die gebruikt werden om te schieten, en nu had Gerrit Bosman een gro te proppeschieter, met een ijzeren stamper, dat is een ijzeren pen met een houten knop. Daarmee hamerde hij de propbeien in de proppe- schieter en schoot ze dan af op het groen geverfde hek dat stond om het erf van ons oude huis, zodat er grote bruine plekken op kwamen. Ik wenste toen als mijn grootste ideaal, ook zo'n proppeschieter met ijzeren stamper hebben. Later heb ik dikwijls grote bruine plekken in mijn kiel gemaakt met die elzenproppen, die wij in het schoolbos maar vooral in het Kloosterbos zochten. Gerrit Bosman ging met ons op school bij Meester van der Markt, en zijn broer Kees misschien ook nog wel, maar dan behoorde hij toch al tot de grote jongens zoals Pieter Blokker van de sluis. Later zijn Kees en Gerrit Bosman naar Alkmaar gaan wonen, naar ik meen op het Heilige land (later de grote ondernemers van Alkmaar Packet) waar hun Vader een herberg had, waar de boeren zaterdags als 't markt was hun paarden stalden en wat verteerden en zo zag ik ze nog wel eens de paarden uit en inspannen. 57 Smk Rond 1910. Terug voor de familiereünie in Akersloot waar broer Jacob burgemeester is. Met ook nog broer Klaas zeilen ze met de Henriette.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 58