A:S:HE¥NES. GENEES-HEELen VERLOSKUNDIGE 54 D e familie Hennes en Akersloot Sierk Hennes was de tweede zoon van dorpsdokter Auke Sierk Hennes (1811-1869). Hij werd in 1837 in Akersloot geboren en groeide daar op. Later ging hij werken in het onderwijs. Hij leidde jarenlang een kostschool en overleed in 1925. In de eerste jaren van de 20ste eeuw toen hij net gepensioneerd was, zette hij zijn jeugdherinneringen op pa pier. (Even verderop kunt u lezen waarom hij dat deed.) Hij schreef drie schriftjes vol, één is er bewaard gebleven en via Jaap Zweeris bij ons bekend geworden. Zijn 'aantekeningen' laten ons meekijken naar het dorpsleven (en het jongensle ven) van zo rond 1850. In dit laatste deel doet Sierk verslag van gewone dagelijkse dingen die hij als kind deed of zag. Geen moderne stoomtechniek dit keer, hij blijft bij huis waar hij vaak op de zolder te vinden is en hij vertelt ook over hun buren. Buurman C. Burger heeft hij goed geobserveerd. En ook diens vrouw Maartje over wie verteld werd dat ze een toverkol was. Er zal onder de dorpsbevolking met weinig kennis en opleiding, levend onder harde om standigheden, best bijgeloof geweest zijn. Dat is nu eenmaal van alle tijden. Maartje zou zich ook maar één keer per jaar verschonen, wel passend voor een toverkol. Het jongetje Sierk zag er geen been in om over haar pas gewas sen onderhemd te lopen dat, nog steeds niet erg fris, op de bleek (op het gras) lag. Verder assisteert hij éénmaal als ambtenaar van de burgerlijke stand, gaat niet erg vriendelijk om met de hond van buurman Bur ger en gaat te warskip in Krommeniedijk waarbij hij langs die vreselijke Uitgees- ters moet Portret van Sierks vader, Auke Sierk Hennes, de heelmeester (1811-1869). Met hem begon het verhaal van de familie Hennes in Akersloot. Zeildagje op het Alkmaardermeer, De Woude op de achtergrond.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 55