persoonlijke ongelukken. Eén motor met propeller kwam op 't Schouw terecht dichtbij een riethoop aan het kanaal. Ook zag ik nogal eens V2's overvliegen. Die werden afgeschoten richting Engeland. Het waren meestal uit hun koers geraakte projectielen. Ze gingen dan veel te laag over omdat ze niet meer in orde waren. Ik vond dat angstaanjagende dingen. Er is nog een V2 in de Schermer geland en ik ben daar toen gaan kijken. Hij stond op zijn kop in een sloot. Later is hij door Duitsers de lucht ingeblazen. Ze zagen geen kans het ding te demonteren. Hongerwinter 1944 1945 Zo naderden wij de laatste Oorlogswinter 1944 - 1945. De moeilijkste van de oorlog. Leeg geroofd door de Duitsers van alles wat waarde had. Het ergste van alles was het ontbreken van voldoende eten en brandstof voor de woning. Het vreemde was dat niemand daarover sprak ook niet met elkaar. De mensen werden stil en angstig. Ik geloof dat iedereen op zichzelf daar gedachten over had, maar deze werden niet uitgesproken omdat het te erg was. Ik had het gevoel dat wij waren gekomen op het punt van 'ieder voor zich en God voor ons allen'. Als je iets wist waar je wat kon krijgen, bijvoorbeeld brood, melk of brandstof, leek het of het iets geheimzinnigs was. Vermoedelijk was men bang dat wanneer meerderen hiervan op de hoogte waren, de toeloop te groot zou worden zodat men niets meer kreeg. Het was ook zo dat als een boer wat melk of graan kon missen, de toeloop van mensen zo enorm groot werd dat er niet meer gegeven kon worden. Ze moesten natuurlijk wat overhouden om aan fabrieken te leveren want anders kwam de C.C.D. (Redactie: Centrale Con trole Dienst) en kregen de boeren grote narigheid. Ik zie nog de vele mensen, zelfs uit Den Haag of nog verder. Ik heb die mensen veel langs zien komen en gesproken. Met alle mogelijke voertuigen, karren, wagentjes op fietswielen enz. lopend en via de Pontweg over 't pontje, waar toen nog Willem Tijmis op zat. Dagen, weken liepen die arme mensen om te trachten wat eten te begaan. Geld had geen waarde meer. Men moest als je wat wilde kopen kun nen ruilen. Bijvoorbeeld kleren vooral werkkle ding of brandstoffen. De mensen die toen bij de Hoogovens werkten, kregen daar nogal wat cokes, om deze vervol gens te ruilen voor eten. Door de grote nood van deze mensen is het be grijpelijk dat er mensen 51 Pontveer.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 52