het NH-kanaal te vliegen om zo te proberen de zaak aan flarden te schieten. Uiteindelijk hadden de geallieerden succes, de schepen begonnen te branden en zonken half op hun kant onder water. De omgeving daverde van de explosies toen eindelijk de jagers vertrokken en wij konden opstaan. Voorzichtig lopende langs het kanaal naar onze boot terug. Onderwijl vele malen vallend en dekking zoekend voor de granaatstukken en ander rondvliegend spul. Plotseling zei Willem: "Kijk daar gaat een mof op mijn fiets" (overigens was het de fiets van zijn vrouw). De Duitser reed richting de vlotbrug vermoedelijk om een dokter te bellen. Ze waren namelijk van de boten gestapt en sommigen hadden hun mitrailleurs nog meegenomen en vuurden opnieuw op de jagers die blijkbaar niet allemaal waren vertrokken. Een Duitser liep hinkend langs de dijk en viel en stond weer op. Hij was vermoedelijk in zijn been geraakt. Bij onze boot aangekomen spraken we eerst af: "Freek, jij gooit hem los, springt in de boot en wij trekken aan het voortouw je vooruit, weg van de onheilsplek. Terwijl ik in de boot zat vloog er plotseling iets door de lucht in mijn richting. Het draaide enorm snel in de rondte en sloeg met een doffe klap naast mij in de rietberg. Weken later vonden wij wat het geweest was, namelijk een karabijngeweer van de moffen; het hout van de kolf was eraf gebrand en in de loop stak nog een patroon. Nadat de overkant was bereikt (inmiddels had de Duitser de fiets van Willem weer teruggebracht) stapten wij op de fiets en gingen langs het 'slagveld'. "Halt afstappen!" Vervolgens moesten wij mee met twee Duitsers naar een bergje hooi waar een stervende Duitse soldaat lag. Zijn schouderblad was weggeschoten en dokter Schaars uit Akersloot was erbij. Na het overlijden van de man sprak een Duitse officier een gebed uit en moesten wij allen na een commando in de houding staan en "Heil Hitler" roepen. Daarna mochten wij huiswaarts gaan richting de pont. In de bocht voor de pont aan de Schermerdijk lag een motorboot aan wal om het schieten af te wachten. Zoals al eerder aangehaald schoten de jagers ook in de lengte van het kanaal, zowel van de oost- als van de westzijde. De knechts konden op tijd aan wal komen maar dit gold niet voor de schipper. Er werd bij hem een knieschijf weggeschoten. Joop Koppes heeft toen dokter Schaars gebeld en die heeft de schipper geholpen. De inmiddels aanwezige Duitse officier wilde de schipper 49 Vlotbrug Kogerpolder (Akersloot).

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 50