moest je goede ogen hebben. Hij keek vaak om zich heen, de aard van een wildjager. Ik hoor hem nog schreeuwen: "Jongens het gaat verkeerd, kijk eens wat daar door de vlotbrug komt aanvaren?". Een klein sleepbootje met drie of vier zolderschuiten die hun last boven op het dek hebben staan. Het dek was geladen met Duitse militaire auto's en dan vooral vrachtauto's. Toen ze naderbij kwamen, ter hoogte waar wij het roeibootje hadden aangelegd aan de Schermerdijk vlakbij de Duivelshoek, zagen wij op de voorste zolderschuit een lange Duitse soldaat op wacht staan. Met als doel om de eventuele geallieerde vliegtuigen te weren. Hij keek strak voor zich uit en zag niet wat wij wel zagen, namelijk vier geallieerde vliegtuigen. We gooiden onze fietsen neer (met de zogenaamde anti-plofbanden) en renden naar ons roeibootje en voeren snel naar de Dam om het bootje aan te leggen en weg te wezen. Die geallieerde vliegtuigen hadden hen (de Duitsers) namelijk gevolgd vanaf Amsterdam. Ze hebben vermoedelijk gewacht op hun kans (een stille plaats) om daarmee burgers en/of huizen te vermijden. Willem van Duin ging snel zo ver mogelijk bij de schepen vandaan. Wij (Pé H. en ik) wilden eigenlijk nog wat zien als ze begonnen te vuren. Wij lagen goed beschut en jawel hoor daar draaide die mof zijn hoofd om, zag de jagers komen, en gaf een afgrijselijke brul. Ondertussen zaten de Duitse soldaten te kaarten in de cabines en hadden in de laadbakken licht geschut opgesteld voor aanvallende vliegtuigen. Tegelijkertijd kwamen de vier geallieerde jagers naar beneden duiken, en wij lagen daar niet zo ver vandaan. Over het land van de Schermer kwamen ze naar beneden in de richting van auto's. Ik hoor Pé H. nog zeggen: "Goed kijken Freek als ze gaan schieten". Toen de mitrailleurs ontbrandden sloegen de kogels al in voor wij het geluid van het schieten konden horen. Dat was een sensatie, maar ook vreselijk dom van ons tweeën. Dat zou even later blijken.Wat was het geval, er waren eerst zes en al spoedig tien vliegtuigen die met twee tegelijk gingen vuren. Geregeld vanaf het noorden vanuit de Schermer. De bedoeling was om de auto's in brand te steken en de ook aan boord zijnde benzinevaten vol exploderende granaten eveneens. De Duitsers schoten ook met volle kracht op de jagers terug. Plotseling draaiden de jagers boven het Alkmaardermeer om en vuurden vanaf de andere kant. Daarmee werd dat voor ons minder aangenaam. Wij moesten dan ook geregeld over de kaai (dijkje), waar wij goed beschut lagen, heen en weer 'vliegen'. Daarmee werd het angstig voor ons beiden en sprak Pé H.: "Waren wij maar achter Willem (van Duin) aangegaan, die ligt daar ver van al het gevaar af". Maar Willem had ook angsten namelijk om ons, hij dacht: "Die zie ik niet meer levend terug". Maar de enige mogelijkheid voor ons was: zien te vluchten richting Willem. Met vallen en opstaan zijn wij toch bij hem aangekomen. Die lag in een diepe greppel en wij vielen bij hem neer. Alle drie blij om elkaar weer heelhuids te zien en we kregen daarmee ook weer wat meer 'moed'. Gelijktijdig begonnen de jagers over het verlengde van

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 49