■K», "m - ingeleverd. Ook kreek bracht hem naar liet gemeentehuis. 15e Duitsers wilden niet dat wij naar de zogenaamde Engelse zender luisterden (Radio Oranje). Koningin Wilhelmina was in de eerste dagen van de oorlog gevlucht naar Engeland. Vanuit Engeland kon men luisteren naar het 'nieuws' en dat was voornamelijk het verloop van de Vele vliegtuigen oorlog. Dit luisteren konden alleen diegenen die de moed hadden opgebracht boven Akersloot. de radio niet in te leveren. Door geheel ons land circuleerden deze berichten, opgeschreven in illegale blaadjes. De oorlog zette door en nam steeds meer toe in omvang en verschrikking. Engeland, samen met Amerika, stuurde bommenwerpers met grote en zware bommen vanuit alle windstreken van Europa naar de grote steden en industriegebieden van Duitsland. Deze bommenregen duurde dag en nacht, als waren het regendruppels. Ook in Akersloot hebben wij de grote bommenwerpers overdag en 's nachts naar Duitsland horen en zien gaan. Daaromheen vlogen altijd de zogenaamde jagers; vliegtuigen met grote snelheden en zwaar bewapend om hun makkers te beschermen. Ook zagen wij dikwijls lege vliegtuigen terugkomen. Ze kwamen aan en al ver boven zee kon je ze waarnemen met grote condensstrepen achter hen. Het gedreun was soms zo zwaar, dat als je buiten werkte, je het in je borst kon voelen trillen. Vele malen kon je zien dat wanneer ze terugvlogen naar hun thuisbasis dat ze door afweergeschut of van Duitse jagers, zwaar te lijden hadden gehad. Er waren vliegtuigen bij die bijna niet meer vooruit konden en soms scheef in de lucht hingen en waarvan vele in de zee terecht zijn gekomen. Op een keer in de herfst van 1944, het was stil en mistig, waren we met een aantal mannen aan het schoffelen. Gezellig werkend en pratend en soms even rustend, hoorden we heel hoog boven, licht geronk van vliegtuigen. Dat was zeer vreemd, want met mistig weer werd er niet gevlogen. Maar het kon ook zijn dat ver boven de mist de lucht helder was. De ene keer kon je het geluid goed horen en de andere keer niet. Totdat we plotseling een ander geluid hoorden, het waren geweerschoten van gevechtsvliegtuigen die als vijanden elkaar beschoten. We bleven stil staan en luisterden nauwkeurig naar het geluid. Opeens hoorden wij lichte fluittonen die sterker werden naarmate het duurde en opeens zagen we in het Alkmaardermeer iets waarvan het water opspatte op zo'n 50 a 60 meter voor ons. De aarde spatte daar mee omhoog. Van angst renden we naar de keet waar wij bij regen schuilden en konden schaften. 46 ,y

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 47