na een onderzoek dat hij een liesbreuk had opgelopen. Daags voordat de oorlog uitbrak, was hij op weg naar Amsterdam voor een operatie aan zijn lies. Vanwege het bombardement op Schiphol (de Duitsers waren Nederland al binnengevallen) kon de operatie geen doorgang vinden daar de gewonde soldaten als eerste werden geholpen. Vier dagen later werd Freek alsnog geholpen. De oorlog duurde 4 dagen. In 't zuiden van het land werd nog wat langer tegenstand geboden. Als soldaat mocht je naar huis als je een werkgever had, anders werd je krijgsgevangen gezet. Hij kreeg van bloembollenkweker Koppes een schriftelijke verklaring dat hij werk had en dit werd door de Burgemeester ondertekend. Het Gemeentehuis, laat zich raden dat Freek hiermee Akersloot. heel gelukkig was. Op 9 juni 1940 kwam Freek weer thuis uit militaire dienst en ging weer aan het werk bij Koppes. Voor de oorlog was het loon bij Koppes f.18,- per week. In dienst kreeg hij f.18,20 per week en dit werd op het Gemeentehuis aan zijn vrouw afgegeven. Daarbij kreeg hij per week f.1,25, dus financieel ging hij er iets op vooruit. Tweede Wereldoorlog 1940 - 1945 x Koppes met eehtgenote- De oorlog ging door en breidde zich uit over geheel Europa. Echter de algemene verwachting in Nederland was dat deze oorlog niet zo lang zou duren. Engeland ging meedoen en later ook Amerika (na de Japanse aanval op Pearl Harbour). Ook trok Hitler Rusland binnen, al had hij met Rusland een niet-aanvalsverdrag ondertekend. Wij weten nu hoe het afgelopen is, maar in de eerste jaren van '40 —'45 was dit niet te voorspellen. Vijf jaren oorlog, wat is er in die jaren onnoemelijk veel geleden! Aanloop naar de Hongerwinter Overal vernieling en dood. Driekwart van Europa en ver over de Middellandse Zee. Teevee bestond nog niet. De radio's moesten aan de Duitsers worden 45

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 46