Tegenover ons woonde Jan Poland, de molenmaker, met zijn gezin. In de woningen daarnaast gelegen woonde de familie Kroon, de familie Timmerman en de familie Zweeris. Tussen elk woonhuis lag een stuk tuin. In die tijd was er veel onderscheid tussen katholiek en protestant. Maar de familie Poland en wij, de familie Dekker, hadden als katholiek gezin daar in het geheel geen last van. De gezinnen die op de Buurtweg woonden gingen goed moet elkaar om, of je nu katholiek of protestant was. Mijn ouders gingen vaak bij de familie Zweeris luisteren naar de preek van Pater De Greeve* op de radio. Pater De Greeve preekte voor iedereen. Het gezin Poland is later verhuisd naar Heerhugowaard en daarna kwam er familie van dat gezin tegenover ons wonen; Jopie Poland met haar moeder. Op het land van Zweeris speelde ik vaak met een lorrie**. De lorrie die door Zweeris werd gebruikt voor het verplaatsen van materiaal op het land, was geplaatst op een rail en werd met de hand geduwd. En iets verderop lag het voetbalveld waar ik als kind ook veel speelde maar ook op de boerderij van Van Diepen. De kinderen Van Diepen moesten altijd meehelpen in de huishouding, aardappels schillen of breien op zes pennen. Als ik daar was, hielp ik mee met aardappels schillen. Ik speelde met Clazien en met haar zus Bets gingen we eieren zoeken. We zongen samen liedjes en Bets speelde dan op haar mondharmonica. Bets kreeg later verkering metJan Kerssens en ik weet nog dat Jan en Bets in de schuur van Van Diepen kisten aan het timmeren waren, want zij gingen emigreren. Niet wetende dat Bets en ik later schoonzussen zouden worden. Thuis moest ik elke zaterdag de schoenen poetsen. Vader controleerde daarna of ik het goed had gedaan. Greeve, Henri Theodorus Maria de (1892-1974): RK priester en radiospreker, hij ontpopte zich als een begaafd kanselredenaar. lorrie een klein niet-aangedreven railvoertuig bestemd voor goederenvervoer op industriële of agrarische (smal)spoorlijnen, de meeste lorries werden getrokken door een trekdier, lier of locomotief dan wel geduwd met de hand. 21 samen op de foto. Vl.n.r.: Ret Dekker en Cla%ien van Diepen. Trouwfoto Bets van Diepen en Jan Kerssens.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 22