ziekte veroorzaakt. Ze wilde nooit op de foto. Als kind kende ik haar niet anders, dus voor mij was dat gewoon en het schrok mij niet af. Voor haar levensonderhoud naaide Jansje kleding voor rijke boeren. Dus ze kreeg wel veel mensen aan huis. Moeder en Jansje lazen samen de krant, als de krant door ons bij Jansje werd afgeven gaf Jansje altijd het kruintje van een brood dat van suiker was voorzien en dat smaakte heerlijk. Dus als kind mochten wij om de beurt bij Jansje de krant brengen. Mijn broer Japie is nog geen twee geworden. Hij werd benauwd. De dorpsdokter besluit Japie met de auto naar het ziekenhuis te brengen en moeder rijdt mee. Als zij bij het ziekenhuis aankomen, meldt moeder zich aan de balie en wordt Japie meegenomen door een zuster. Moeder wordt niet in de gelegenheid gesteld om haar zoontje nog even gedag te zeggen en keert met de dokter terug naar huis. Middennacht worden mijn ouders opgeroepen Riet Dekker en aankomend in het ziekenhuis is Japie al overleden aan kroep*. Moeder 9 jaar oud. heeft altijd veel over haar overleden zoontje gepraat. Er stond ook een foto op de kast van Japie in zijn kistje met bloemetjes om hem heen. Achter ons ouderlijk huis aan de Buurtweg lag het Kerkemeer en naast ons huis was een groot stuk grasland dat doorliep tot aan de boerderij waar de familie Van Diepen woonde. Deze boerderij wordt nu bewoond door de familie Kaandorp. Aan de kant van ons huis lag het grasland een stuk hoger. Er schijnt heel vroeger een bos te hebben gestaan. Tevens was er een afgraving waar wij in de grond mochten spitten, we maakten een bakkerij van zand en bakten zandbroden. 's Avonds moesten wij de kuilen weer dicht maken want dan kwamen er koeien op dat stuk grasland grazen. Ik ging ook vaak vissen aan de slootkant achter ons huis. Het Kloosterlaantje kwam uit op de Stetsloot. Ik weet er nog van dat daar schippers aankwamen om stenen af te leveren. Later bouwde de familie Van den Dool daar een huis en begon op die locatie een palingrokerij. Deze familie had een schommel en wip in de tuin staan en daar speelde ik ook veel. Of ik was met buurtkinderen aan het knikkeren of krijten op straat. Kroep is een heel oude benaming van difterie aan het strottenhoofd. 20

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 21