urinoir en monument van N. de Groot. Toen naar huis, de oude vakman in hem kwam weer boven en zo maakte hij een keurige tekening van oud en nieuw, vanaf Julianaweg tot Kerklaan. Zondag 2 jan. Liet hij het aan den pastoor zien, die vond het reuze in orde, toen naar de metselaars Velzeboer om de zaak even te bepraten. Nogmaals naar de pastoor, dan naar v.Duin en de zaak was beklonken. Maandag 3 Jan., 's morgens om 8.30 zullen de eerste aanwezig zijn. De koster gauw onder de H. Mis van 7.45 gegeten en verkleden, om ook maar op tijd present te kunnen gijn. De eerste kwamen, P. Schouten Jr, W. Kraakman en Jb. Leijen, deze mannen moesten volgens den koster beginnen met schelpen afsteken, die moesten natuurlijk bewaard blijven. De haag moest wijken, de boom-stompen moesten gerooid worden. Na de middag kwamen de metselaars, het lijkhuisje slopen. Daar kwam Schut vertellen, dat de boeren a.s. woensdag kwamen rijden voor het zand. Maar alles was bizonder vlug in zijn werk gegaan, dat hij gerust de zandrijders die zelfde middag al kon gebruiken. Zo reden die middag, eerst enkele, later 5 a' 6 boeren naar Starting, bij Jb. Veldt ongeveer werd gand gehaald, 'n paar dagen later werd het ook bij G. Meijne een grote drukte, ook daar was zand over. Het was een lieve lust om te zien, sommige dagen werden er bijna 100 karren aangevoerd. De 2 kerkmeesters hadden druk werk om boeren en tuinders te vragen. Bijna nergens weigerde men, en dat alles 'Pro Deo", als het parochie belang is, weet Akersloot zich zo goed zijn naar als 'n echt Christen-mens waardig. De naastenliefde van onze voor-Ouders, die hier rusten op ons kerkhof, gaat ook hun de edelmoedigheid, om tijd en krachten te geven voor "ons" kerkhof, die waarschijnlijk ook eens de rustplaats zal zijn voor alle Akersloters van de Parochie van Sint Jacobus. De Hemel zegende zichtbaar dit werk, het weer was ook heel mooi, en de wagens ratelden door de Julianaweg, dag in dag uit. Een dag 'n gladde weg, gaf weer eens rust aan de ijverige boeren en tuinders. 'n Enkele keer een hollend paard, gelfs een verminkte fiets, van C. Schut, Koningsweg en een modderige weg waren de enige bizonderheden in deze 3 weken. Zelfs middenstanders wilden er ook aan helpen, het was ook hun belang. Nu nog 2 dagen goden rijden, kanten zetten, paden maken en heggen herstellen en de Akersloters zullen weer hun dierbare doden te rusten kunnen leggen in de schaduw der bomen naast het aardige kerkje, wat elke jongen gich nog zo goed voor de geest kan halen. Als jullie weer terug komen in ons midden, zal de toren weer het eerste teken zijn, van je dierbare dorpje, daarnaast vind je dan een mooie groot dodenakker, in het bosje naast de kerk! Ook is er een nieuwe grafkelder gekomen voor de priesters van Akersloot, de overleden Herders der parochie, pastoor Grijskamp en pastoor Muller worden overgeplaatst, en het oude priestergraf verdwijnt. Het lijkhuisje wordt opnieuw opgebouwd en de verdere omlijsting wordt verzorgd door onze Pastoor, den zeereerwaarden heer A. v. d. Berg. Nog even de namen van de rijders en spitters hopende niemand te vergeten! 10 Jan Schoorl aan het zand met de driewielkar. Foto genomen op de hoek Dorpstraat - Julianaweg.

De Groene Valck - Akersloot | 2017 | | pagina 11