de wagen toen gerepareerd. Ik was er wel even klaar mee en heb nooit meer achter het stuur gezeten. Na deze Ford kwamen er Borgwards, dit waren Duitse wagens. Een Borgward Isabella en Borgward Hansa behoorden tot het wagenpark. Piet (2) was een heel sociale man, ik zie hem nog zo voor me met een sigaar in zijn mond. Iedereen kreeg brood ook al was er geen geld. Soms stond er een jaar lang een rekening open zonder betaling. Af en toe werd er weer wat afbetaald, maar ik denk niet dat alles tot de laatste cent is terugbetaald. De controles door de 'Keuringsdienst van Waren' herinner ik me ook nog goed. Het brood werd gecontroleerd op gewicht en gehalte droge stof, daar werd heel streng op gekeken. Toen ik wat ouder was mocht ik met de bakfiets venten. Vanaf de bakkerij ventte ik via de Kerklaan naar 't Stet, Meerweg en Pontweg-Zuid en via de Julianaweg en de Wilheminaweg terug naar de Kerklaan. Het brood was niet gesneden. Als iemand bijvoorbeeld een half regeringswit (regeringswit is het goedkoopste witbrood met inlandse granen; dit meel werd vanuit de overheid verstrekt) wilde, dan sneed je deze ter plekke doormidden. Er was een klant die wilde het altijd zien, na het snijden pakte ze de helften vast en nam ze altijd de grootste. Op een keer had ik alleen nog maar een half regeringswit in mijn mand, maar die wilde ze dan niet. Of ik toch weer een hele regeringswit uit de bakfiets wilde pakken. Zoiets blijft je na 60 jaar altijd nog bij. De verkopen en betalingen werden bijgehouden in een boekje. Bij sommige klanten werd er dagelijks, maar bij de meeste werd er eens in de week afgerekend. Rond een uur of één in de middag was het rondje klaar en was ik weer op de bakkerij. Dan at ik mee en ging 's middags mee venten met Jan Buur, Jan Overpelt of Klaas Verduin. Piet (2) ging dan even slapen en 's middags weer bakken. De oven was dan minder heet en dan werden de koeken, beschuit of ontbijtkoek gebakken. Ik had het prima naar mijn zin bij bakker van Baar. Het bakkersvak trok mij wel aan en na de VGLO mocht ik van mijn ouders toch naar de banketbakkersvakschool in Alkmaar aan de Bergerweg. Hier heb ik veel geleerd ook omdat je van het dorp af ZL... was, je wereld werd groter. Toen we op school rond de SS! Sinterklaastijd marsepeinen figuren moesten maken, deed ik dit in samenwerking met Piet (2) van Baar. Ik weet nog dat hij de ingrediënten naar school kwam brengen en later het marsepein weer kwam ophalen. Dat was toch mooi, dat mijn marsepein daar in de winkel lag. Piet van Baar (1) vond het mooi dat ik naar de bakkersschool ging, hij heeft me dan 70 P. van (1980) Co Kerssens op de

De Groene Valck - Akersloot | 2016 | | pagina 70