de oven op olie. Wat ik verdiende, leverde ik thuis weer in, zelf werd ik er weinig wijzer van maar ik vond het prachtig werk. In de bakkerij was het altijd lekker warm. In de herfst mocht ik rondom de oven appels aan touwtjes hangen. De appels moesten indrogen. Het waren geschilde appels met het klokhuis eruit afkomstig van verschillende mensen in het dorp. In die jaren kwamen er mensen nog steeds hun eigen bakblik brengen met deeg om te laten afbakken. Het werk in de bakkerij sprak me wel aan. Ik werd er opgenomen in het gezin en at ook mee tussen de middag. Na schooltijd en in de vakanties was ik er ook vaak aan de slag. IJsbereiding en verkoop Co Kerssens vertelt hoe de ijsbereiding en verkoop verliep in de jaren vijftig. Achter de bakkerij was een speciale ruimte voor de elektrische ijsmachine. De ingrediënten gingen in de ijsmachine en een draaiende arm mengde de grondstoffen door elkaar. Met een grote houten spatel haalde je het ijs los van de kanten. Het ijs werd uitgevent met de bakfiets waarmee ook het brood werd bezorgd. Hierin werd een grote ton gezet. Bij vishandel Dil haalden we dan ruw ijs. Dit werd stukgehakt en met pekelwater in de ton gedaan. Om de ton gingen juten lappen of zakken als isolatie. In de ton kwam de bak met het ijs. Op zondagmiddag reed ik dan met de bakfiets naar het pontje, dat was een goed verkooppunt. Het lag eraan wie er als eerste stond bij het pontje. Jan Baltus stond ook met de ijskar van Cor Broersen. Als hij er al stond ging ik naar de overkant om daar te verkopen. Volgens mij kosten de ijsjes in die tijd rond de 5 tot 10 cent. Het waren voor mij ook leuke verdiensten want zo ving ik een leuk extraatje. Naast vanilleijs gingen we later ook ijs maken met een smaakje zoals vruchtenijs met banaan of kersen. Er waren altijd genoeg grondstoffen in de bakkerij om wat speciaals te maken. De bakfiets is mij wel bijgebleven want het was voor een jonge jongen niet makkelijk om met zo'n grote zware bakfiets te rijden. De ingrediënten voor het ijs waren puur, als er ijs over was gebruikten we dat de volgende dag mede als basis voor brood. 68 Bep van Baar doet de ijsverkoop voor de winkel

De Groene Valck - Akersloot | 2016 | | pagina 68