reed, wanneer hij naar Amsterdam ging of vandaar naar Utrecht moest met de trekschuit die 's avonds van de herberg de Berebijt afvoer. Dicht bij Haarlem aan de linkerkant stond een enorm lang hek, een grote buitenplaats die zo iets van Sparenberg heette, en zo kwamen we spoedig aan de poort van de stad en stalde het paard niet ver van daar in de herberg de Roskam. We gingen toen met mijn vader naar een man die een hele massa ezels had. Zij stonden alle in verschillende stallen. Vele hadden jongen en gingen dagelijks de straten door de stad door om voor de huizen der mensen die ezelinnenmelk moesten drinken, gemolken te worden. Mijn vader kocht een jonge ezel voor 12 of 14 gulden, die later met de schuit uit Haarlem thuis kwam. Toen we het beest in het land gebracht hadden liep het regelrecht in de Strammer in en kroop er gelukkig aan de ander kant zelf weer uit. Het dier had nooit ander water gezien dan wat hij dronk. Toen wij door Haarlem liepen omdat mijn vader nog een boodschap bij Keen de drogist had in de grote Houtstraat, en wij nog Haarlemmerballetjes moesten kopen voor Moeder, maakte Vader ons opmerkzaam op de kransjes van geplooide tule die om de klopper of knop van de buitendeur waren gemaakt. Wij zagen er niet veel maar toen vader ons verteld had dat in dat huis een klein kindje geboren was en dat het een jongetje was omdat er een rood lintje doorheen liep, keken wij wel tienmaal scherper om er nog meer te vinden, en nu zagen wij ze al eer dan Vader. Om niet geheel dezelfde weg te gaan reden we dan over Overveen en Bloemendaal weer terug, waar het niet minder mooi was. 27. Voor het eerst een spoorwagen gezien Zo'n tocht naar Haarlem op de speelwagen was een groot genot, vooral ook omdat we daar de spoortrein zagen. Zoo herinner ik me nog dat wij in Haarlem voor de overweg moesten wachten en daar voor 't eerst in ons leven een spoortrein zouden zien. We stonden toen te wachten voor een hoog hek van vierkante balken die met de scherpe kant naar ons toestaken en waartussen we nauwelijks de hand konden doorsteken. AMSTERDAM NAAR IIAAULEM* WAG GOK. 4 tyo Q Per trek 1639 lietwrtwhop Ac juiioai Ontvangen f 0>B$. tf bevinden. Dit biljet natt that Cwduct-ïnr te geren* 58 Ps liik.rsen irorderp ver. WrCH (ld niithi ijritih l/a uur «oor Oudste spoorkaartje. (1839) De trein die Sierk zag reed nog maar een paar jaar in ons land over de eerste spoorlijn, die tussen Amsterdam en Haarlem.

De Groene Valck - Akersloot | 2016 | | pagina 58