e familie Hennes en Akersloot (vervolg) Sierk Hennes was de tweede zoon van dorpsdokter Auke Sierk Hennes (1811-1869). Hij werd in 1837 in Akersloot geboren en groeide daar op. Later ging hij werken in het onderwijs. Hij leidde jarenlang een kostschool. In 1925 overleed hij. Na zijn pensionering, begin 1900, zette hij zijn herinneringen aan zijn jeugd op papier in drie schriftjes waarvan het eerste bewaard is gebleven en via Jaap Zweeris bij ons bekend is geworden. Deze 'aantekeningen', zoals Sierk Hennes zijn werk noemt, bieden ons een unieke blik op het (dorps)leven in de eerste helft van de 19de eeuw. Een fascinerende periode waarin de wereld snel veranderde door wetenschap en techniek. In deel 3 zien we door de ogen van het jongetje Sierk de eerste stoomraderboot over de meer varen maar ook dat, als hij met zijn vader mee mag naar Amsterdam, de bedaagde trekschuit een veelgebruikt transportmiddel is. In Amsterdam bezoekt hij het dan pas geopende Artis. We lezen ook dat er in het huis van Meester (zo werd toen de dokter genoemd) Hennes kostbare boeken aanwezig zijn o.a. de atlas van Willem Blaeu en de zeeatlas van Pieter Goos. Boeken waar museumdirecteuren nu van watertanden maar waar de jonge Sierk (voorzichtig, dat wel) in mag rondbladeren. Daarbij vertelt hij, bijna tussen neus en lippen, hoe vrijwel de hele familie roodvonk oploopt en zijn broertje Klaas van drie jaar komt te overlijden en wordt begraven terwijl de hele familie het bed moet houden. Het was een heel andere tijd maar minstens zo bijzonder als de onze. Misschien kan je zelfs zeggen dat alles wat Sierk Hennes tijdens zijn leven zag veranderen ingrijpender was dan wat wij in onze jaren meemaken. Zo vertelt hij ook nog even hoe ze in Haarlem, om daar een nieuwe ezel te kopen, een trein zien rijden over de eerste en dan nog enige spoorlijn die Nederland rijk is. In de Groene Valck van 2013, - 2014 en 2015 is meer te lezen over de familie Hennes. Wil Buur 44 Geneesheer Auke Sierk Hennes die in 1834 in Akersloot kwam wonen. Eindelijk had Akersloot weer een eigen arts. Pastorale rust in Akersloot. Prent uit de 18 de eeuw. Nog geen stoomboot of trein te bekennen. A.S. Hennes kreeg 6 zoons en 3 dochters. Drie zoons werden oud genoeg voor deze foto van rond 1880. (V.Ln.r. Jacob, Klaas, Sierk.)

De Groene Valck - Akersloot | 2016 | | pagina 44