gesproken. De burgemeester wil een vergoeding van fl. 5,- per dag. Pas een jaar later wordt een overeenkomst opgesteld. De huurprijs bedraagt nu fl. 3,-, en tijdens het vaarseizoen wordt dit bedrag met een gulden verhoogd. Het clubgebouw blijkt ook al enige tijd te worden gebruikt, hiervoor wordt een vergoeding van fl. 1,- per dag gerekend. Voor de afgelopen periode wordt eenmalig fl. 100,- in rekening gebracht. De burgemeester meldt dat er geen riet meer mag worden gemaaid rondom de jachthaven. Het riet dient als camouflage voor de vliegtuigen. Hierdoor loopt de jachthaven een bedrag van fl. 10,- mis aan opbrengsten van de rietverkoop. Of hiervoor een vergoeding wordt bedongen is niet helemaal duidelijk. Er zijn klachten over brandplekken in het gras bij het benzinedepot, maar de burgemeester weet hiervoor geen vergoeding te ontvangen. De verkenningstaken bestaan uit het vliegen langs de Noordzeekust tot Rottumeroog. Er wordt driemaal daags met één vliegtuig gevlogen. In de winter van 1940 wordt het aantal vliegtuigen opgevoerd tot tien stuks, deze vliegtuigen zijn afkomstig van de basis in Schellingwoude. De verkenningsvluchten worden voortaan door twee toestellen tegelijk uitgevoerd. Als de oorlogsdreiging groter wordt, komt er een mitrailleurspost op de basis. Zo kan een aanval op de marinebasis worden afgeslagen. De sleephelling mag worden gebruikt om de vliegtuigen uit het water te trekken. Zo kunnen de onderhouds- en reparatiewerkzaamheden op het land worden uitgevoerd. De verkenningsvluchten vinden dagelijks plaats. In de winter van 1940 vriest het stevig. De aluminium drijvers van de vliegtuigen moeten dan regelmatig worden vrij gehakt om te voorkomen dan ze vast of stukvriezen. In het voorjaar van 1940 komt een vliegtuig niet terug op de basis. Het vliegtuig moet door de dichte mist en motorpech een noodlanding maken voor de kust van Egmond. Hier trekt het veel bekijks. Het lukt om het toestel weer te aanvaarden. De piloot heeft geen geld bij zich Vliegtuiggestrand op de om brandstof te kopen. Uiteindelijk wordt er 20 liter brandstof ter Egmmdse kitst. beschikking gesteld, kosten fl. 7,50, en kan het toestel naar Akersloot vliegen. aan de praat te krijgen. Het toestel heeft onvoldoende brandstof om de thuisreis Onderhoud aan vliegtuig. 68

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 68