ballen moet afpakken? Ik weet het niet. Maar wat moest ik antwoorden op de vertwijfelde vragen van degejongens en meisjes wist ik evenmin. In dege eeuw van het kind (o, ironie!) weten de kinderen van een geer kinderrijk dorp niet meer, waar ge heen moeten om kind te kunnen gijn. Als Uitgeest een speeltuin kan oprichten voor gijn jeugd, is er dan in ons dorp geen stukje grond te vinden, waarop onge kinderen gich kunnen uitleven in hun spel? Ze vragen heus niet veel: een wei om te spelen, wat water om te gwemmen. Een centraal gelegen speelwei met een hoog rasterwerk er om heen, godat de ballen niet op de akkers van anderen of op de weg komen... Hiermee gouden honderden gemeentenaren geholpen gijn. En dan natuurlijk wel hoofdschuddend klagen over de "baldadigheid'kn de slechtheid"van de tegenwoordige jeugd en overgaan tot de orde van de dag. Maar daarmee maken we ons er wel erg goedkoop vanaf Of gullen misschien KA.B., Middenstandsbond, E.T.B., Bond van het Gegin, K.V.P., Vrouwengilde, eng. gich dit aantrekken en iets ondernemen? Zo, de gemeenschap had iets om over na te denken. En de opmerking dat Uitgeest al wel een speeltuin kon oprichten maakte alles nog even scherper. Toch duurt het nog bijna twee jaar voor die speeltuin er ook werkelijk komt. Er zal achter de schermen veel werk zijn verzet maar van al die inspanningen is, op papier in ieder geval, niets terug te vinden. Zoals er ook van de periode dat de vereniging bloeide en groeide vrijwel geen stukken bewaard zijn gebleven. We zullen het moeten hebben van de berichten en verslagjes in Op de Hoek en in de regionale kranten. (Helaas verscheen Op de Hoek niet, of niet meer, gedurende bijna de helft van de periode dat de speeltuin bestond.) Verder zijn er natuurlijk de herinneringen van velen, al zijn die zelden erg precies en zijn de meesten die aan de wieg van de vereniging stonden niet meer onder ons. In april '56 is er weer iets te lezen over 'de speelwei'. Er wordt heus hard gewerkt achter de schermen. Het comité zal straks als een wervelwind, een orkaan, een cycloon de mensen hun geld uit de zakken doen waaien, staat er. En nog meer aanmoedigende woorden want de speelwei moet er komen en de beste van de omtrek worden! Kapelaan De Boer hier met het bestuur van de middenstandvereniging 5

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 5