Het Vrouwengilde in Akersloot Het Vrouwengilde is een van oorsprong katholieke vereniging: Katholiek Vrouwen Gilde, KVG. De landelijke organisatie werd in 1920 opgericht. In deze periode verkeerden vrouwen in een maatschappelijke achterstand en was tegelijk de zogenaamde eerste emancipatiegolf op haar hoogtepunt. De invoering van het algemene kiesrecht voor vrouwen in 1919 vormde een belangrijke mijlpaal en wellicht ook een belangrijke aanleiding tot de oprichting van het Vrouwengilde. De landelijke organisatie KVG werd in 2005 opgeheven. De K van katholiek wordt hierna niet meer zo groot geschreven. KVG Akersloot staat open voor de wereld om haar heen, dichtbij en veraf. Veel vrouwen ontmoeten elkaar bij activiteiten, zoals lezingen, excursies en cursussen, die door het Vrouwengilde worden georganiseerd. Ondanks dat door de jaren heen de maatschappij is veranderd, veel vrouwen naast het gezin een full- of parttime baan hebben en soms een zeer intensief sociaal leven, is er nog altijd belangstelling voor het Vrouwengilde. DE G 2 0 T E DAG Donderdag lA april wordt een grote dag in de geschiedenis van ons dorp» Dan immers zal de wens van vele vrouwen in vervulling gaan en het VEOUFENC-IL.DE officieel worden opgericht. Aankondmm m Op de In Akersloot werd het Katholiek Vrouwen Gilde opgericht op 14 april Hoek, 9 april 1955. 1955 als ontmoetingsplaats voor vrouwen om zich te oriënteren op de, ook toen al, veranderende samenleving. Een stimulans om deel te nemen aan het maatschappelijke leven, naast het gezin, in een informatieve, leerzame, interessante en vooral ook gezellige en hartelijke sfeer. Alles wat werd ondernomen en opgezet had door de jaren heen een duidelijke doelstelling: contact met elkaar en informatie over en deelnemen aan het maatschappelijk gebeuren. De vrouwen van tegenwoordig zijn, in vergelijking met hun soortgenoten uit de beginjaren, veel verwender. Toen het KVG werd opgericht was er niets en voor veel vrouwen werd dit de gelegenheid om eens een avondje uit te gaan. De oprichting geschiedde op initiatief van de toenmalig kapelaan De Boer. Hij vond dat vrouwen ook maar eens uit hun kleine wereldje moesten en vroeg twee dames, mevrouw G. van Vliet en mevrouw C. Admiraal het Vrouwengilde op te zetten. Het eerste lid dat zich aanmeldde was ene mevrouw Woestenburg en velen volgden haar voorbeeld. Het Vrouwengilde in Akersloot telde in 1955 100 leden. Er was veel belangstelling voor het Vrouwengilde en het telde op zijn hoogtepunt wel 157 leden. In het eerste bestuur hadden zitting: mevrouw G. van Vliet (presidente), mevrouw S. Koopman (vice-presidente), mevrouw 57

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 57