oven. En daar ik als kind veel leed aan de derdendaagse koorts (malaria) was de kachel met de oven altijd mijn eerste toevlucht als ik begon te rillen van de koude bij de koortsaanval. Ook diende de oven dikwijls om het eten warm te houden als Vader niet thuis was of voor ons tot wij uit school kwamen daar bij ons de gewoonte bestond om 2 uur te eten. In het voorste gedeelte van de kachel waren twee deurtjes boven elkaar. Het bovenste was het grootste en diende om brandstof in den vuurhaard te doen, meestal turf en hout, het onderste deurtje werd geopend om de lucht trek in de kachel te bevorderen. 14. Ons Schemeruurtje 1 in /o herinner ik me nog die schemeruurtjes w anneer we met Moeder op den vloer voor de kachel /aten met het onderste deurtje open, om enig licht te hebben, en Moeder ons vertelde, een versje opzei of een liedje voor ons zong Een dier versjes begon aldus Vaders houwer. Mijn vader heeft een houwer, o groot als ik (bis) O, had ik Vaders houwer Een ogenblik En kon ik dan maar vliegen Gelijk een gier, (bis) Ik nam mijn vaders houwer En vloog van hier Ik vloog door heel de wereld van Oost naar West, (bis) En overal, waar de oorlog. Soldaten vest Dan nam 'k mijn Vaders houwer sloeg man en wijf (bis) Die twist en tweedracht zaaien Den kop van het lijf Dan nam ik al die koppen En wierp ze in zee (bis) Met al die duizend koppen Mijn houwer mee! Vroeger dacht ik Voor de foto, in het goeie goed, wordt er door de fami lie Hennes gehooid aan de zwidgijde van het huis (nu Julianaplein). V.l.n.r.: Sierk, Klaas, Maartje en Jacob. Het huidige Julianaplein was min of meer de achter tuin van de familie Hennes. Dat hier gehooid werd is 53

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 53