BÊÈÈÊÊÈÈ 12. Ons boerenhuis Het middelste was het woonhuis, dat bestond uit een afdak, de keuken, de apotheek, eigenlijk onder dat zelfde afdak twee kamers: een vóór en een achterkamer, een opkamer en een kelder. Verder een zolder en een vliering. Aan de Oostzijde daarvan stond de stal in de vorm van een met pannen gedekte boerenstulp. Daarin waren de koestal voor tien koeien, de dors, de paardenstal voor twee paarden, en een kleinere voor een hit, de hooiberg en een gang van de koestal naar de paardenstal, waar een zoutkist, karn en ander gereedschap stond. Op de dors stonden de rijtuigen en de bok stond s' winters vóór het paard. Tussen dit gebouw en het woonhuis was een nauw steegje, waar altijd wormen gevonden werden als wij gingen hengelen omdat de grond er zo vochtig was. Men kon niet door dat steegje heen lopen want het ene einde ervan was de verbinding tussen het woonhuis en de stal. Het derde gebouwtje dat aan de west zijde van het woonhuis stond was de boet, die met het afdak door een deur verbonden was. In de boet was de beste kamer en waren kalverhokken en een varkenshok terwijl de vloer er van tegels was, waaronder van allerlei kleur. De woonkamer in het huis had een houten vloer en drie stenen wanden, de vierde wand was van hout. Op het zuiden was één groot raam en daartegenover een grote schoorsteen. Verder waren er in de kamer drie deuren, waarvan één naar de stal, een naar de opkamer en kelder en een naar het afdak of de keuken ging. Ook was er een bedstede in de woonkamer en op de opkamer waren er twee, in één waarvan mijn broer en ik sliepen terwijl de meid in het andere sliep. 13. Onze kachel De woonkamer onderging in mijn jeugd allerlei veranderingen. Eerst werden de muren beplakt met behangselpapier maar dat viel er later weer af. Toen is de grote schoorsteen helemaal weggebroken en werden de wanden van de kamer geheel met hout beschoten, ook de houten wand aan de oostzijde. Wij hebben toen een hele tijd de timmerlui Koeien op het land van Hennes. Het uitzicht is hier, naar het noorden, ruim en wijds. Er zijn maar liefst 4 molens in beeld. We staan hier aan de Strammer ter hoogte van nu Vakgarage van 51

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 51