De speeltuinvereniging Jong zijn in het Akersloot van de jaren '50 en '60 had zo zijn beperkingen. Het was een schrale tijd en het kind, en er waren veel kinderen in die dagen, stond nog bepaald niet centraal. Maar wat er wél was dat was de speeltuin! De speeltuinvereniging beheerde deze speeltuin aan de Koningsweg, waar nu de panden nr. 32 en nr. 32a staan (tot aan de Geesterweg), maar verzorgde ook een serie van activiteiten verspreid over het jaar. De eerste tekenen die wijzen op de oprichting van een speeltuin zijn te vinden in het onvolprezen contactblad Op de Hoek, 'wekelijkse post voor jong en oud van Akersloot', zoals de onderkop luidde. Dit gestencilde blaadje was het troetelkind van kapelaan J. de Boer en, zoals te begrijpen valt als een kapelaan de hoofdredacteur is, vooral gericht op het katholieke deel van Akersloot. (Al werd dit blaadje daarbuiten ook veel gelezen.) En dat betrof de grote meerderheid van het dorp. De katholieke zuil stond stevig overeind en het wemelde er van de activiteiten. Want dat was wel een kenmerk van die dagen, er werd van alles georganiseerd, er waren allerlei clubs en verenigingen maar dan wel van katholieken onder elkaar. En de kapelaan hield al die activiteiten binnenboord en probeerde o.a. met behulp van zijn krantje om meer initiatieven van de grond te krijgen. Hij moet een actieve man geweest zijn die zijn katholieke verenigingen wist te sturen en bijeen te houden en daarbij ook nog enthousiast met nieuwe ideeën kwam. En, zo lijkt het mij, hij liet niet snel los. En één van die ideeën was de speeltuin. Al blijkt bij het naslaan van de kranten uit de regio dat het idee niet helemaal uit de hemel kwam vallen, ook in de ons omringende plaatsen waren ze met dit soort zaken bezig. Het hoorde blijkbaar een beetje bij die tijd. Goed, een R.K. Speeltuinvereniging moest er komen. In juli '55 schrijft hij een stukje in 'Op de Hoek'. Kinderen klagen. Katechismuslessen kunnen heel nuttig zijn, ook voor hem die ze geeft. Dat heb ik enkele weken geleden ondervonden; ik heb er veel mee geleerd! We hadden het over eerbied voor het gezag en ik probeerde de kinderen duidelijk te maken, dat ze moeten gehoorzamen ook aan het burgerlijk gezag, ook aan de politie. Toen kwamen de tongen los en regende het klachten, verbitterde klachten vol jong verzet; 'Hier mag niets!, moedeloze klachten van vroeg-oude mensjes, die alle illuzies kwijt zijn. :"Hier kan toch niets!", wanhopige vragen:"Waar mogen wij spelen, voetballen, zwemmen?"Of het me gelukt is ze aan het verstand te brengen dat de politie de Avondvierdaagse begin jaren '60. V.Ln.r.: Voorzitter A. Schoon, A. Broersen en kapelaan De Boer. 4

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 4