De familie Hennes en Akersloot (vervolg) Sierk Hennes was de tweede zoon van dorpsdokter Auke Sierk Hennes (1811-1869). Hij werd geboren in 1837, groeide op in zijn geboorteplaats Akersloot. Later ging hij werken in het onderwijs en leidde jarenlang een kostschool. Hij overleed in 1925. Na zijn pensionering, begin 1900, schreef hij zijn jeugdherinneringen in drie schriftjes waarvan het eerste bewaard is gebleven en via Jaap Zweeris bij ons bekend geworden. Het biedt ons een unieke blik op het dorpsleven in de eerste helft van de 19de eeuw. Een fascinerende periode waarin de wereld snel veranderde door wetenschap en techniek. In deel 2 vertelt Sierk Hennes vooral over hun 'nieuwe' huis. Het was in feite een oud huis waar vroeger de schout (burgemeester) Cornelis Kleef had gewoond. Het zal één van de grotere huizen in het dorp zijn geweest. Er was ruimte voor het gezin, de apotheek en het boerenbedrijf. Ook de dorpsarts hield er een agrarisch bedrijf op na. Dit huis stond aan de Kerkedijk, aan het deel dat na aanleg van de Geesterweg Dorpsstraat is gaan heten. Nu staan er de woningen nrs. 6 en 8. Het zal nog niet gemakkelijk zijn om uit de beschrijving van Sierk een goed beeld van het huis te krijgen. Voor de opgroeiende jongen Sierk zal het zeker een avontuurlijke plaats zijn geweest. Meer bijzonderheden over deze aantekeningen en de familie Hennes zijn te vinden in de Groene Valck van 2013 en 2014. Wil Buur Deze woningen staan ongeveer op de plaats van het (boeren)huis van de familie Hennes. Winter 1909. De Kerkedijk in westelijke richting. Vooraan links de stolpschuur met stal en daarachter het woonhuis. 48

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 48