zich meer en meer, ook met een zelfportret inclusief een aapje en spiegel in de bovenhoek, symbool van ijdelheid. Humor vergezelde veel van zijn werken: een van de schilderijen liet een pastoor zien met een uil en de tekst: 'wat baten boeck en keers en bril, so d'uyl nogthans niet sien en wil'. De laatste 40 jaar van zijn leven leefde en werkte hij in Akersloot, het dorp dat Antoon van den Berg in zijn hart sloot. Daar zorgde hij voor zijn 1300 parochianen, een eigen school en het opzetten van het jeugdwerk. Tussendoor hield hij contact met zijn familie, waarbij er speciale aandacht was voor zijn zus Sien Knijnenburg en voor de vele geestelijken. Zus Antje Boonekamp had drie zonen die bij de Lazaristen intraden en twee dochters die zusters werden en van wie de twee laatsten en twee van de broers Lazaristen naar Nederlands-Indië/ Indonesië gingen. Twee dochters van zus Joanna van der Ploeg traden in het klooster en een zoon werd broeder bij de paters H. Familie. En in een volgende generatie werden nog enkele jongens priester, waaronder J. Groenewegen die van 1970 tot 1978 in Zoetermeer werkte. In 1964 werd Antoon, na nog even in Heemstede te hebben gewoond, rustend priester in Akersloot, een geloofsgemeen schap achterlatend die sterk veranderde en die kort daarna 'zijn' kerk sloopte voor de bouw van een nieuw exemplaar. Zo had hij veel eerder ook van de Zoetermeerse kerk uit zijn jeugd afscheid moeten nemen toen deze in 1915 werd vervangen. Maar het geboortedorp vergeten deed hij niet. Hij schilderde in 1952 uit zijn sterke geheugen en met behulp van foto's en ansichtkaarten diverse aquarellen van de kerk die hij in zijn jeugd had bezocht en schonk deze aan de Nicolaasparochie. De Nicolaaskerk waarin de jonge Antoon voor 1903 zijn catechismuslessen kreeg. En in 1978 schreef hij zijn 'oude Zoetermeersche kennis en vriend' drs. Jan van der Spek dat hij als 88-jarige orde op zaken wilde stellen, in dit geval inzake zijn zeven waterverf- en crayontekeningen van Zoetermeer. Na zijn overlijden in 1981 zorgde neef pater J. Boonekamp en executeur-testamentair ervoor dat de schilderingen bij Van der Spek werden afgeleverd, de voorzitter van het Historisch Genootschap Oud Soetermeer. Samenvatting van het artikel dat A.C.J. Vermeulen heeft opgetekend na de in 2012 gehouden tentoonstelling over Pastoor Van den Berg. Verzorgd door: Roosmarie Lauritsen De uil en de pastoor, een voorbeeld van humor en ge loofsuiting van Antoon van den Berg in zijn schilde ringen. (Foto Ton Vermeulen) Pastoor Antoon Aloysius van den Berg. (Foto Historische Vereni- 47

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 47