zijn belangstelling houden. Hij maakte dat jaar op het seminarie een schilderij van de Emmaüsgangers, Jezus herkennend in het breken van het brood (bijbel: Luc. 24, 30-35). Zijn grote moment volgde datzelfde jaar toen kardinaal Willem van Rossum op bezoek kwam. Dat was een in katholiekkerkelijke kringen invloedrijke Zwollenaar, die mede een kerkelijk wetboek voorbereidde en president was van de pauselijke bijbelcommissie. Onder grote belangstelling reisde Van Rossum vanuit Haarlem via Lisse en Sassenheim naar Warmond, met autopech en twee open bruggen, dus veel te laat. Daar had iedere professor in de weken daarvoor een commissie geleid om alles zo goed mogelijk te organiseren, tot een troon in de grote zaal toe en tevens een borstbeeld van de paus en een afbeelding van de koningin. Antoon wist tijdens de festiviteiten een portret van de kardinaal te maken, dat aan de bezoeker werd aangeboden. Hij mocht een wens doen van de gast en kreeg vervolgens een schildersezel cadeau! Op 15 augustus 1916 kwam de grote dag, na twaalf jaar studie. Antoon werd priester gewijd in de St. Bavo kathedraal te Haarlem. Daarna zou hij de 20ste zijn allereerste plechtige H.Mis mogen doen 'als parochiezoon' in de Nicolaaskerk te Zoetermeer. De weken daarvoor vond koortsachtig overleg plaats, per brief. Ruim tevoren waren de ooms en tantes uitgenodigd, maar dat ging op het Het gezin Van den Berg bijeen in de tuin achter de pastorie van de Nicolaaskerk in 1916: M. Konijnenburg en Sien (Clasina); Koos (Jacobus) en J. Steijn; H. van der Ploeg en Antje (Johanna), Th. Boonekamp en Anna. Links voor Abram (Abraham), priester; vader Jacobus van den Bergde pas gewijde priester Antoon; zijn moeder Petronella Brouwer; Jaantje (Anna) ofwel zr. Tarcisia; Willem (Wilhelmus), priester. (Foto Collectie J. van Eyk- Groenewegen) 44

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 44