Bij zijn geboorte in 1891 had vader Jacobus nog trots aan zijn oudste zoon Abraham geschreven: 'Met vreugde meld ik U dat Oom Sleurs (CA.H. Sleurs, 1826-1892, was vanaf 1870 geneesheer en verloskundige in Zegwaart, red.) van nacht ten 1 uur een broertje gebragt heeft en heden middag gedoopt is en twee prachtige namen ontvangen: Antonius Aloysius, patroonfeest 13 en 21 juni a.s. Uw moeder ligt nu wel te bed maar is er best aan toe, de muisjes zal zij wel bewaren gegt zij'. Met die twee patroonnamen had hij zijn zoon aan heiligen verbonden, die hun familie hadden veriaten om God te dienen. Daarmee stond StilH'ilïM vader Jacobus aan de wieg van de keuze van zijn zoon. Antoon zou ook een vrome jongen zijn geweest die slechts één grote jeugdzonde zou hebben begaan. Hij had op een dag mussen gevangen, geslacht en geplukt en vervolgens aan zijn moeder gegeven om de vogeltjes te braden. Volgens zijn familie een 'kruis in zijn leven'. Antoon ging naar school, hielp mee op de boerderij en ontwikkelde ook een geheel ander talent, namelijk dat van tekenaar en schilder. Op zijn kamer stond een zelfportret dat hij met behulp van een spiegel had gemaakt. En in zijn tienerjaren tekende en schilderde hij diverse malen de boerderij, een brug in het land (1906) en de hem zo vertrouwde omgeving. Zelfs het meest populaire beeld ontkwam niet aan zijn penseel: de Delftsewallen met het gezicht op de Oude Kerk (ca. 1915). Volgens de overlevering was hij daarin geheel autodidact. De meeste kunstenaars die Zoetermeer rond 1900 schilderden namen het dorpsgezicht vanaf de Delftsewallen. Zo ook Antoon van den Berg in 1915 (Collectie Historisch Genootschap Oud Soetermeer). Aquarel door Antoon van waarschijnlijk Zeldenrust circa 1910; deze boerderij heeft echter slechts één barg in plaats van drie (Collectie Historisch Genootschap Oud Soetermeer) Volgens aantekeningen van Antoon biechtte hij voor het eerst bij kapelaan Soepnel toen hij een jaar of acht was. Pastoor Eeuwens bereidde hem op 12-jarige leeftijd voor ten behoeve van zijn Plechtige Heilige Communie in april 1903. Zijn zus, zr. Tarcisia schreef hem toen vanuit Oudenbosch: VGij hebt uw lieven Jegus in uw kinderharte mogen ontvangen. Hoe onuitsprekelijk is uw geluk. dan gal dege dag, de dag van uwer Eerste H. Communie, in waarheid de gelukkigste dag uws leven gijn 1901: zus Anna Adriana legt haar kloostergeloften af en krijgt de naam zuster Tarcisia. (Foto Collectie Historisch Genootschap Oud Soeter- meer) w/A 42

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 42