De jonge jaren van Antonius Aloysius van den Berg (1891-1981) De familie Van den Berg woonde in Zoetermeer aan de Voorweg in een boerderij genaamd Zeldenrust. Abraham Hendrikse van den Berg, getrouwd met de weduwe Joanna Westdijk, kwam om door een ongeluk met paard en kar achter in het land en de zoons namen met hun moeder het werk op zich. In 1875 nam zoon Jacobus van den Berg de boerderij over, in hetzelfde jaar trouwde hij met Petronella J. Brouwer. Jacobus en Petronella kregen vijftien kinderen, waarvan I er zes jong stierven en één levenloos werd geboren. Vier jongens en vier meisjes zouden een respectabele leeftijd halen en vier kregen later verkering en trouwden. De andere vier 'trouwden' met God, drie als priester, één als non. Nu was het niet ongebruikelijk dat in katholieke gezinnen een kind priester werd of het klooster in ging, maar vier was uitzonderlijk veel. Eind 19de eeuw telde het tweelingdorp Zoetermeer-Zegwaart ongeveer 2700 inwoners, waarvan 40% katholieken. Een diepgelovige gemeenschap waarin de mensen van wieg tot graf ingebed werden in zeer actieve scholen, verenigingen en genootschappen, met in Zoetermeer de Nicolaaskerk en het ertegenover gelegen klooster als kernpunt. Vader Jacobus was daar ook actief bij betrokken. Vanaf 1901 tot zijn dood in 1921 was hij voorzitter van het Parochiële Armbestuur. Zijn kinderen nam hij mee in de traditie en de kerkelijke normen en waarden. Oudste zoon Abraham (1876-1956) volgde een jaar lang een vooropleiding bij de paters Franciscanen te Megen in Noord-Brabant om vervolgens tussen 1892 en 1897 op Hageveld bij Voorhout een soort gymnasiumstudie te doen, die uitmondde in een priesteropleiding te Warmond. In 1902 werd hij tot priester gewijd. Zijn jongere broer Willem (1886-1978) volgde in 1911. Zus Anna Adriana (1881-1959) klopte rond haar zeventiende verjaardag op de kloosterpoort van de Franciscanessen te Oudenbosch. In 1901 legde zij haar kloostergeloften af, kreeg de naam zuster Tarcisia van het H. Sacrament, studeerde en was daarna werkzaam in scholen, ook in Zoetermeer en als laatste rond 1940 in Poeldijk. Drie 'geroepenen' in een gezin was al bijzonder, maar er kwam nog een vierde. Vader Jacobus dacht een extra kracht op de boerderij te krijgen toen zijn jongste zoon Antonius Aloysius de lagere school voltooide. Maar Antoon gaf te kennen net als zijn broers, Abraham en Willem, priester te willen worden. 41 Jacobus van den Berg en echtgenote Petronella van den Berg - Brouwer. (Foto Collectie Historisch Genootschap Oud Soe- termeer)

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 41