1979: Op bezoek bij pastoor Van den Berg In 1979 trok A.C.J. Vermeulen, de schrijver van de doctoraalscriptie Akerslooteen geerarend dorp 1547-1731 samen met zijn hoogleraar/baas naar Akersloot, een dorpje onder de rook van Alkmaar. Hij had als student assistent opdracht onderzoek te doen naar de zeevarende schippers van dit dorp in de 17de en 18de eeuw en had gehoord dat de oud pastoor aldaar, A.A. van den Berg, lange tijd onderzoek had gedaan naar de plaatselijke geschiedenis. Daar aangekomen troffen zij een oude man aan in een met sigarenas bedekte zwarte toog, die, bewaakt door zijn huishoudster, met humor en scherpe geest vertelde over de geschiedenis van zijn dorp waaraan hij zijn hart had verpand. En hij liet de vele schilderijen zien die hij van jongs afaan had gemaakt en waarmee het huis meer dan gevuld was. Eerst verliep het gesprek wat stroef, tot hij vertelde in Zoetermeer geboren te zijn. En toen hij in de gaten kreeg dat A.C.J. Vermeulen ook nog koster was in de Nicolaaskerk aldaar, brak het ijs. Al zijn aantekeningen uit de archieven mochten zij inzien, een prachtige basis voor het onderzoek. Van den Berg stierf in 1981, 90 jaar oud. Zijn aantekeningen werden veilig gesteld door de historische vereniging, de schilderijen raakten verspreid. Ruim dertig jaar later kreeg A.C.J. Vermeulen ineens te horen dat student cultuurwetenschappen Pieter Hacquebard onderzoek deed naar deze oud pastoor Van den Berg en dat eind 2012 een tentoonstelling gehouden zou worden van zijn schilderijen. Aangekomen in de Jacobus de Meerderekerk in Akersloot leek het een terugblik in de tijd: een vijftigtal schilderijen bedekte de muren. Werken gemaakt door een kunstzinnige amateur, met een fijne penseelvoering en een voorkeur voor lichtlentegroen. Elk schilderij straalde kracht uit, vrijwel geen was zonder achterliggende gedachte gemaakt. Ze vertelden de geschiedenis van Akersloot zoals hij die had onderzocht en beschreven, ze verbeeldden zijn religieuze gevoelens en vaak ook zijn scherpzinnige humor. Pastoor Van den Berg liet A.C.J. Vermeulen daarna niet meer los. Hij had namelijk ook schilderijen van Zoetermeer gemaakt, had nog verre familie die verhalen opdiste, foto's kon tonen én zijn persoonlijke archief bleek in het Katholiek Documentatie Centrum in Nijmegen te liggen. Uit deze zeldzame combinatie moest een Zoetermeers verhaaltje gedestilleerd worden. Op de volgende pagina's vindt u een samenvatting van het artikel dat A.C.J. Vermeulen heeft opgetekend Pastoor Antoon Aloysius van den Berg te Akersloot juni 1981, gekleed in toog en met sigaar. (Foto Ton Vermeulen) 40

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 40