Jan groeit op in een groot gezin. Hij is de oudste van dertien kinderen. Aan de eettafel bij het gezin Krom heeft iedereen een vaste plek. Als je iets niet lust, jammer dan, het bord wordt weggehaald en dan krijg je niets. Onder het eten, wanneer nodig, corrigeert vader Krom de kinderen met zijn duimstok, die hij, wanneer dit nodig is, uitklapt. Elk gezinslid heeft vaste taken in het huishouden. De vaste taken van Jan zijn aardappels schillen, schoenen poetsen en wanneer nodig de fietsen van de gezinsleden repareren. Vader zat alle dagen op zijn klarinet te oefenen, hij was lid van de harmonie St. Cecilia. Hij kwam uit een zeer muzikaal gezin. Hij had 5 broers en 5 zussen, zijn broer Jo en zus Marie zijn op dit moment nog in leven. De Krommen zijn zeer muzikaal, bespelen een instrument, zitten op de harmonie en op een zangkoor. Op de leeftijd van 8 jaar speelt Jan al op een bariton, een blaasinstrument. Zelf vindt hij dat hij hier niet echt talent voor heeft. Toch blijft hij heel wat jaren bij de harmonie St. Cecilia aangesloten. Op 14- jarige leeftijd speelt hij in de Schermer tijdens de intocht van een priester. Daar is op dat moment ook de 13-jarige Anneke Terpstra als bruidje aanwezig. Beiden weten dan nog niet dat zij jaren later elkaar weer ontmoeten en uiteindelijk na een verkeringsperiode elkaar eeuwig trouw beloven. Het voltallige gezin Krom: staand (v.l.n.r.): Stina, Niek, Ria, Jan, Coby, Corrie, Henk. Hurkend (v.l.n.r.): Piet, Arie, Nico, Gerard. Zittend (v.l.n.r.): Clemens, Bert, Liesbeth, Frank. dochter Anneke. Tjerk en Nel Terpstra met 29

De Groene Valck - Akersloot | 2015 | | pagina 29