T'ader Hendricus (links) weer naar het schip te brengen en 's nachts vaart het schip om de twee uur. Dit en Toon Mathijssen bij de gebeurt met een nieuw bootje 'de Destra 3' en ik wil daar schipper op worden. zeilboten Ik heb al wat ervaring opgedaan bij mijn broer. Ik ben dan 17 jaar en voor het vervoeren van passagiers moet je 21 jaar zijn, maar toch lukt het en vaar ik een poosje op 'de Destra 3'. Ik ben niet veel in het dorp te vinden. Hou ook niet van de jaarlijkse kermis en ben niet dol op de attracties. Een enkele keer ben ik in de zweef of in de schommelschuitjes te vinden. Vader heeft tijdens de kermis een overdekte fietsenstalling in de loods waar in de wintermaanden de boten liggen. De kermisbezoekers kunnen daar hun fiets stallen voor 25 cent. Overdag mag ik de fietsen die worden aangeboden, stallen en de verdiensten houden, 's Avonds staan er soms wel 400 fietsen in de stalling. Na de lagere school ga ik eerst naar de VGLO, ik ben nog te jong voor de LTS. Vanuit de VGLO ga ik 1,5 dag per week naar de LTS, daar kan de meester zien of ik wel geschikt ben voor de LTS. Ik volg de leervakken technisch schetsen en hout- en metaalbewerking. Ik zit samen met jan Krom in de klas en leer voor timmerman, dat gaat vrij goed. In die klas zitten ook jan en Evert Vendel uit Ursem. Bij de werkbanken worden de leerlingen alfabetisch ingedeeld en de broers Vendel staan vlak bij mij. De leerlingen met de achternaam beginnend met de V staan dicht bij de houtloods en het magazijn en de broers Vendel en ik worden dan ook de beheerders van de houtloods. Uiteindelijk word ik geen timmerman, maar ga boten bouwen van mahoniehout voor mijn vader. Ik bouw er eerst één voor mijzelf, maar als ik er halverwege achter kom dat mijn geld opraakt, koopt vader de boot van mij over, want hij 8

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 9