en hierin werd op 6 pagina's uitgebreid verteld welke acties de stichting allemaal had ondernomen; hoe ze werd gesteund door de Milieufederatie Noord- Holland; dat er een alternatief plan was uitgewerkt door Edwin Kapitein van de N.j.N. dat ruim 1 miljoen gulden aan kosten zou kunnen besparen; dat de stichting niet tegen bouwen voor de eigen bevolking was, maar wel tegen woningbouw op deze plek en in deze aantallen enz., enz.. jv. In maart 1992 verscheen van de stichting (werkgroep D. Kruiswijk) ook een civieltechnisch rapport waarin de financiële haalbaarheid van het bouwplan in twijfel werd getrokken en waarin werd duidelijk gemaakt dat het plan tot een fiasco zou leiden. Doorzetten van de bouwplannen zou kunnen leiden tot een artikel 12-status voor de gemeente Akersloot en daarmee het in gevaar brengen van de 'zelfstandigheid' aldus een bijgaande brief bij het rapport van de stichting aan de raad. Ondanks genoemde vermaning van GS d.m.v. de 'Tussenbrief' volhardde de gemeenteraad in haar plannen. Uiteindelijk reageerde de Subcommissie voor de Gemeentelijke plannen van de Provincie op 3 april 1992 officieel op het ingediende plan. Er bleef weinig over van de woningbehoeftecijfers. De bouwplannen ten noorden van de Roemersdijk en ten westen van de Westerweg werden afgewezen en van de KHK- polder diende men af te blijven; slechts het bouwplan Koningsweg kon op goedkeuring rekenen. Door het uitgeven van een huis-aan-huis-brief, de Nieuwsbrief, werden de bewoners van Akersloot geïnformeerd over de stand van zaken, ook de Raadsleden! De externe adviseurs (liet netwerk) kregen, met een begeleidende brief waarin een dankbetuiging voor de hulp, een afschrift toegezonden van de afwijzingsbrief van GS d.d. 3 april 1992. De stichting was voorlopig tevreden met het standpunt van de provincie maar de polder was nog niet gered. Want de meerderheid van de gemeenteraad was nog steeds van plan hun zin door te drukken en zij wilden nu een bebouwing, zij het beperkt, in de 'oksel' in het noordwesten van de polder (75 woningen!). En opnieuw kwam de stichting in actie om dit plan, met behulp van het inmiddels ontstane netwerk van sympathisanten, te bestrijden. Het eerder gebruikte, civieltechnisch rapport van één van de medewerkers van de stichting (Dick Kruiswijk), dat duidelijk aangaf waarom je zonder grote risico's niet kunt bouwen in de polder werd weer van stal gehaald. 82

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 83