- De Klaas Hoorn- en Kijf- polder met overgang tussen de strandival en de polder, met het 17e eemvse dijkje. Intussen gaven B&W blijk met de bouwplannen door te willen gaan; in de Raad waren alle partijen (behalve de PvdA) tevreden. Door alle commotie rond het oorspronkelijke plan werd aan het ontwerpbureau Companen de opdracht gegeven een 'bijgestelde visie' te maken (gereed 12 oktober 1990). Het College van B&W (inmiddels was een nieuwe burgemeester aangetreden, de heer Cornelisse) gaf op 16 oktober 1990 al zijn akkoord aan deze bijgestelde visie (welke inhoudelijk weinig verschilde met de oorspronkelijke versie). Er werd opdracht gegeven aan een adviesbureau om het herinrichtingsplan uit te werken tot een Ontwerp-Structuurvisie en deze visie na bespreking en goedkeuring door de Raad aan de Provincie aan te bieden voor akkoord. Zodoende zou de Gemeente een bestemmingsplan voor de polder kunnen maken. Het College van B&W besloot het ontwerp, dat in januari 1991 klaar was, aan de overlegpartners, ook de stichting, toe te sturen. In deze Ontwerp-Structuurvisie (jan.1991) zijn meerdere locaties in het dorp aangewezen met mogelijkheden voor het bouwen van woningen, maar ook de KHK-polder met circa 200 woningen (toplocatie, dus duur en met paalwoningen) in het noorden van de polder en 10 ha ontpoldering ("het Meer naar de Kerklaan en het dorp toe brengen"). De Ontwerp-Structuurvisie werd door de stichting van stevig commentaar voorzien. Dit commentaar ging (procedureel) mee naar de provincie met de indiening van het ontwerp. Indiening van het Ontwerp- Structuurplan bij de Provincie vond uiteindelijk plaats eind 1991. Naast de werkzaamheden aan het Ontwerp-Structuurplan besteedde de stichting ook veel tijd en aandacht aan het Streekplan waar de provincie Noord- Holland mee bezig was (zie bijlage 1) en het in de steigers staande Natuurbeleidsplan van de Rijksoverheid. Dit alles om te zoeken naar motieven om de plannen voor de KHK- polder afgekeurd te krijgen. Gegevens werden verzameld over de aantallen broedvogels in de polder, Rob Noordover en Maarten Keijsper leverden hier hun bijdrage. Het werd duidelijk dat naast de natuurhistorische waarden (de vele weidevogels die de KHK-polder als broedgebied gebruiken) ook de cultuurhistorische waarden groot waren. De strandwal waar Akersloot op ligt (Kerklaan) is de meest ver- (landinwaarts)gelegen strandwal die er is. Daarnaast is de overgang tussen deze geestgronden naar de weidegronden nog geheel ongeschonden en dat is uniek. Tenslotte is het dijkje van de polder al begin 17e eeuw aangelegd en nooit meer van plaats of vorm veranderd. In 1631 werd de Schermer ingepolderd en is het dijkje van onze polder zeer waarschijnlijk opgehoogd. Naast de plannen 80

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 81