Behoud van de Klaas Hoorn- en Kijfpolder (KHK-polder) (Akersloot Wësi\ 1989 inrichtingsplannen Klaas Hoorn- en Kijjpol- der en de boeren. Dit is een verhaal over het doorzettingsvermogen van verontruste burgers. Eind jaren '80 van de vorige eeuw dreigde een mooie polder verloren te gaan omdat de gemeente Akersloot plannen had ontwikkeld om dege polder vol te bouwen met woningen. Wat er van de polder gou overblijven, gou ontpolderd worden, want de gemeente wilde "het meer naar het dorp brengen". Een aantal inwoners van Akersloot was hier fel tegen. Voor hen was het duidelijk dat natuurwaarden en cultuurhistorie een belangrijk onderdeel vormen van de kwaliteit van het leefklimaat. Bovendien konden er ook op andere plekken in het dorp huigen worden gebouwd. Een verhaal over het ontstaan van de Stichting tot Behoud van Natuurlijke en Cultuurhistorische Waarden in de Alkmaardermeeromgeving en de turbulentie van toen (en nu). AKERSLOOT Dc gemeente Akersloot heeft een principe-ak koord gesloten met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de Hei- demij over het plan voor de Klaas Hoorn- en Kijfpolder. Burgemees ter N. Schoof meent dat het ambi tieuze plan om de polder onder wa ter te zetten en langs de oevers re creatiewoningen te bouwen, binnen vijf jaar klaar kan zijn. Volgens en kele boeren, die land bezitten of pachten in de polder, is er met hen nog nauwelijks overleg geweest. Het is' de bedoeling de Klaas Hoorn- en Kijfpolder onder water te zetten en langs de oever honderd vijftig vakantiewoningen en vijftig koopwoningen te bouwen. Aker sloot wordt daarmee veel meer een 'dorp aan het water', grenzend aan Alkmaarder- en Uitgeestermeer. Op j die manier kan het dorp, en met na- I me de middenstand, meer gaan pro fiteren van toerisme, dat met het verdwijnen van de Liliade op een laag pitje was komen staan. Een an der argument om het plan te lance ren betreft de beperkte woning- bouwmogelijkheden in het dorp. De Heidemij is bij het plan be trokken vanwege de grondtechni- sche werken, zoals het doorgraven van dijken, het onder water zetten van de polder en het bouwrijp ma ken van de aangrenzende gronden. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten neemt de bouw, verkoop en verhuur van de woningen voor zijn rekening. Inspraak Wethouder W. Veldt schat dat de te volgen procedure in de Aker- slootse gemeenteraad geen proble men op zal leveren. De raad schaart zich, naar zijn inzicht, unaniem achter het idee. Ook van de in spraakrondes voor de bevolking tieuze plannen van het dorp zal rea geren, is moeilijker te schatten. Wanneer de inspraakrondes voor de bevolking beginnen, zullen er in ieder geval vragen komen van de kant van de boeren die op dit mo ment nog land bezitten in de polder of er land pachten van het Recrea tieschap. Veehouder J. Kerssens be zit ruim vijf hectare grasland in de polder. „De gemeente heeft alle maal wel mooie plannen en wij ho ren ook allerlei geruchten, maar zijn nog nooit benaderd over vi koop van onze grond. Wij liggen niet van wakker hoor, maarhet wel erg vreemd dat er plannen w< den gemaakt achter onze rug o terwijl het om ons bezit gaat. Veehouder C. Sander pacht negen hectaren grasland van het Recrea tieschap in de polder. Volgens de veehouder draaien zowel de ge meente, de ruilverkavelingscom missie als het Recreatieschap om de hete brij heen. „Niemand heeft echt concrete voorstellen gedaan om mij uit te kopen of om vervangende Het verhaal begint met een bekendmaking van B&W (Burgemeester en Wethouders) van Akersloot d.d. 10 maart 1988. Al in 1986 waren er voorlopige 'opzetjes' gemaakt onder leiding van de toenmalige burgemeester Schoof, in samenwerking met het Recreatieschap en gesteund door 'adviesbureaus' om te komen tot herinrichting van de KHK-polder met 'verblijf recreatieve voorzieningen'. Maar nu belegden B&W voor iedereen die daarvoor belangstelling had een openbare informatiebijeenkomst op 28 maart 1988 in café de Vriendschap. De gemeenteraad stond positief tegenover de plannen, verontruste burgers wezen het plan unaniem af. In dit plan werd gesproken over het onderwaterzetten van een deel van de KHK-polder, de bouw van een aantal (70 tot 140) verhuurbare vakantiewoningen en eventueel van permanente woningen, aanleg van een brede groenstrook langs de Kerklaan/Boschweg en de aanleg van een surfstrandje. Dit moest Akersloot weer een economische impuls geven en recreatie naar het dorp toe halen want die was veel minder geworden na het wegvallen van de Liliade. grond aan te bieden. Niemand geeft Veehouder C. Sander en zijn concreet antwoorden op de vragen zoon pachten negen hectare S O^'and in de poldel. Zijhebben re kant van het dorp. Als we dit 9eep idee waar ze met de boer- land kwijtraken samen met de derij naar toe moeten als de grond rond de boerderij, kunnen we grond verkocht wordt, wel ophouden En dat terwijl ik een (Foto Studio Wiek Natzijl) opvolger heb. Sander is in de veronderstelling dat de gemeente de zaak al in kan nen en kruiken heeft én dat ze ge woon haar eigen gang gaat. „Wij hebben al vaker om duidelijke ant woorden en goede voorstellen ge vraagd, maar je ziet ze niet. We minde^om' maar'voor1 mnn'zoon ?e Klaas Hoorn- en Kijfpolder Thomas is deze situatie heel verve- ''9' '®n OOSten van Akersloot, lend." (Bron: Topografische Dienst) Tijd voor de gemeente (en de raad) om zich te beraden. Het adviesbureau werd weer ingeschakeld. Op 10 augustus 1989 verscheen er een stuk in de krant waarin werd geschreven dat de gemeente Akersloot een principeakkoord gesloten had met het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de Heidemij over het plan voor de KHK-polder. Hierin wordt gesproken over het onderwaterzetten van de 75

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 76