T E P AANGEBODEN j een in pr ima staat verkerende houten j E L E K T RIS C H E WASMACHINE SMelker Julianaweg 2)50 j O O Na een week werken kreeg ik het loon in mijn handje, fl. 2,50, dat vond ik bar weinig. Ik hield mijn hand nog steeds open en kreeg er nog fl. 2,50 bijMaar voor fl. 5,00 wilde ik niet aan de gang. Dus ging ik op huis aan. Mijn koffer kreeg ik niet mee. Later heeft mijn vader die opgehaald. Toen ging ik aan de slag bij jan Doesschot, machinefabriek, aan de Koningsweg in Alkmaar. Hier verdiende ik een stuk meer. Ik zat in het onderhoudswerk bij de kunstmestfabrieken aan de overkant van het kanaal. Bij de LTB in Heiloo hadden we ook het onderhoud, 's Avonds volgde ik de opleiding machinist stoomketels. Inmiddels was ik getrouwd met Bets en verhuisd naar de Ridderstraat in Alkmaar, vlak naast V&D. Maar wat ik eigenlijk wilde worden, was lasser. Dat lukte na het afzwaaien uit militaire dienst. Er moest in 1956 een nieuwe waterleiding worden aangelegd vanaf het Amsterdam-Rijnkanaal naar de Hoogovens. Ik werd aangenomen als lasser om de pijpen aan elkaar te lassen. Een prachtklus want de pijp moest onder het Noordzeekanaal door. Ik werkte daar tot vier uur in de middag en ging dan op de motor naar Akersloot om vader te helpen in de smederij, 's Avonds vloog ik weer naar Alkmaar. Daarna ben ik als lasser nog een tijd voor de PWN aan de slag geweest. Er moest een nieuwe hoofdleiding worden gelegd vanaf het pontje van Akersloot tot aan West-Graftdijk. Een nieuwe zaak "Zo rond 1957 kwam het spul van Roemer te koop. Roemer had een paar jaar daarvoor de electrozaak van Deijlen (Raadhuisweg) overgenomen. Sombroek woonde inliet woon/ winkelhuis. Hij was elektricien, deed het onderhoud aan het elektriciteitsnet in Akersloot en in het kleine winkeltje werden elektrische apparaten en aanverwante artikelen verkocht. Toen Sombroek ziek werd kwam het spul te koop. Mijn vader zei: "dat moest jij maar kopen". Maar ik kon het niet rechtstreeks kopen, het is tenslotte je collega. Daarom heb ik het via een tussenpersoon gekocht. Zo belandden we weer in Akersloot aan de Raadhuisweg. De winkel werd vergroot en we zijn direct in de fietsen en brommers gegaan. Overdag was ik bij mijn vader aan de slag en 's avonds repareerde ik fietsen en brommers. Ook Krom (Julianaweg) en Roemer (Dorpsstraat) zaten in de fietsen. De jaren zestig en zeventig waren topjaren met de brommers. We verkochten er per jaar tegen de tweehonderd van de merken Sparta, Berini, Zundapp en Honda. Het populaire merk Batavus mochten we 68

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 69