Smederij Melker Kees Melker Daar fitten we dan, Kees en ik, samen in de smederij voor hef optekenen van de historie van familiebedrijf Melker. Hef valt niet mee om Kees te interviewen. Regelmatig is er afleiding, een klant komt langs of iemand voor een praatje en dan springt Kees weer op om wat te laten gien. Tachtigjaar en nog steeds ges dagen per week aan het werk. Soms met vloeken en tieren, maar altijd met gekkigheid. Het gegegde 'rust roest' slaat geker niet op smid Kees Melker. We beginnen bij het begin, met de grondlegger van het bedrijf Siem Melker. Naar Akersloot Smid Siem Melker, afkomstig uit Warmenhuizen, koopt in 1932 het woonhuis met smederij op de hoek Julianaweg/Meerweg. Hij heeft het smidsvak geleerd bij de Boer en later bij Heman in Schermerhorn. Ook heeft hij een tijd in Alkmaar bij Jan Met gewerkt. Naast de smederij is er ook een winkelpand in Akersloot. Hier worden potten en pannen, landbouwgereedschappen, kachels en fietsen Links de smederij rond 1930 verkocht. Het Centraal Bureau voor den Rijwielhandel onderwerpt het bedrijf aan een inspectie voordat de (fietsen)nering mag worden voortgezet. Op het rapport staat geschreven: Goed gebouwdpand, goede winkel, smederij met modern gereedschap. Men is nog niet geheel geïnstalleerd. Steeds nog in verhuistoestand. De eerste jaren zijn moeilijk om een boterham te verdienen. Nederland is in crisis en er zijn nog drie smeden in het dorp, nl.: Deijlen, Vermeulen en De Groot. In 1935 breken er betere tijden aan. De Westdijk en het kanaal worden onder handen genomen. Hiervoor zijn vele gereedschappen nodig en smid Melker mag leveren. Heel wat schoppen en kruiwagens vinden aftrek. In de winterperiode is het voor een smid een rustige periode. Het smidsvuur blijft dan evengoed branden, opgestookt door een grote blaasbalg. Dan worden schoppen, harken, baggerbeugels, rieken en vorken op voorraad gemaakt. Kees vertelt hoe dat ging: "Een schop maken is niet eenvoudig, de schop heeft een kern van staal met aan beide zijden ijzer. Dit moet eerst aan elkaar worden gesmeed, een tijdrovende klus. Dan wordt met een mal Smid Siem Melker

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 66