WIE HELFT MU AANWERK OKVEft'CmiLICVAT Werkverschaffingsprojecten In Nederland werd vanaf de jaren twintig van de 20ste eeuw een groot aantal werkverschaffingsprojecten opgezet. In de werkverschaffing kregen de werklozen geen echte baan aangeboden, maar werden ze door de overheid verplicht om in grote werkploegen ongeschoold werk uit te voeren bijvoorbeeld het ontginnen van een hoogveengebied of het graven van kanalen. Dit alles gebeurde met schop, kruiwagen en kiepkar. Het werk was zwaar, de werkweken zo'n 50 uur, de omstandigheden erbarmelijk en het loon was maar net genoeg om met een gezin rond te komen. In 1939 verdiende iemand in de werkverschaffing 14 tot 17,50 gulden per week (omgerekend naar 2013 tussen de 120,00 en 150,00). In de nabijheid van de projecten liet de overheid zogenoemde 'werkkampen' bouwen, waar de tewerkgestelden woonden. Alleen zaterdagavond en zondag konden zij thuis zijn. Werklozen die weigerden of zij die het werk niet konden volhouden, kregen geen steun en waren aangewezen op de armenzorg. Veel werkverschaffingsprojecten werden uitgevoerd onder leiding van de Nederlandse Heidemaatschappij (de Heidemij). De overheid bepaalde de projecten, de werktijden en de lonen, de Heidemij hield toezicht op de arbeiders. Heidemij-medewerkers gaven orders, hielden iedereen in de gaten, betaalden het loon uit en hielden contact met de overheid. Naast Akersloot met haar Alkmaardermeer geldt dit ook voor de gemeenten Aalsmeer, Loosdrecht, Grouw, Sneek en Paterswolde met projecten voor de watersport of de aanleg van een jachthaven. Een ander voorbeeld van een regionaal werkverschaffingsproject is het viaduct (Zeeweg) over de spoorlijn bij Castricum. 52

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 53