mm. 6. Dominé Schreuder door het roepen van, moord! moord! Hoewel mijn Vader, die niet ver van de pastorie woonde dikwijls als vriend bemiddelend was opgetreden tussen de Man en Vrouw baatte dit op den duur niet en gaf aanleiding dat de verhouding tussen mijn Vader en de Dominé minder goed werd, zodat uiteindelijk besloten werd den nieuw benoemde Burgemeester jan Schoehuijzen notaris te Alkmaar, als hoofd van de politie in de zaak te mengen en een onderhoud met de Dominé te hebben. Zo gingen mijn Vader en Schoehuijzen op zekere avond naar de pastorie met genoemd doel. De Dominé echter maakte zich boos en liep de kamer uit, maar kwam spoedig terug met een blinkende dolk in de hand. Afijn Vader dit ziende slaat hem de dolk uit de hand en omvat de kleine Dominé en gooit hem over de tafel heen door het behangsel. Inmiddels werd de dolk gebroken. Na zulk een scène kan de Dominé niet gehandhaafd blijven en werd ontslagen. Dominé van Plateringen had twee diepe plooien in zijn voorhoofd, de ene in de lengte en de andere in de breedte die te samen een T vormden, zodat mijn broer en ik altijd zeiden dat Dominé een T op zijn voorhoofd had. Eenmaal herinner ik mij, dat ik mee mocht naar de kerk toen Dominé van Plateringen preekte. Het was op een oudj aars avond, toen de gehele kerk met vetkaarsen verlicht was. Onze nieuwe Dominé heette A.B. Schreuder. Ik geloof dat die A.B. betekende Aris, Bombaar, wat wij gewoonlijk Aris Bombaris lazen. Hij werd bij ons beroepen uit het dorp Callantsoog. Het was in de winter dat hij vandaar naar Akersloot kwam en ik zie nog de verhuiswagens rijden langs de Rommeldijk, die zijn huisraad van het Schouw aan 't Noord Hollands Kanaal naar de pastorie brachten. Zijn oudste zoon jan, kwam spoedig op school, waar ik al een paar jaar gegaan had. Hij was toen vijf jaar oud en kon de r niet zeggen, zodat hij Het land dat bij het nieuwe huis (al was het erg oud) van Auke Sierk Hennes hoorde. Nu loopt hier de Geesterweg ter hoogte van vakgarage Akersloot. 48

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 49