brengen en haalde mij er toen weer uit waarna hij mij naar huis droeg. Daar werd al mijn goed uitgetrokken en kreeg ik mijn nachtpon aan met figuren als horlogesleutels er op terwijl de grond donker blauw was. Ook kreeg ik witte wollen kousjes aan, die nog nieuw waren en ik zie mij nog zo achter op de stoel zitten, met mijn benen rechtuit kijkend naar de punten van mijn kousjes, die me nog wat te lang schenen te zijn. We waren nu met ons drieën kinderen, want behalve mijn oudste broer Auke, was nog in 't oude huis de derde broer Klaas geboren, zo geheten naar mijn grootvader van Moeders zijde. Van dien eersten dag naar school herinner ik me niet meer dan dat ik 's morgens niet over de brug durfde, die op den Kerkedijk over de molentocht, de Strammer lag. Ik was bang van dat gele darmkroos, waarmee dat water overdekt was. De school stond in de kerkbuurt, niet ver van ons vroegere huis, waar tussen de school en dat huis lag niets anders dan het schoolbos, waarin een beeld stond, eene vrouw voorstellende met naakt bovenlijf. Het borstbeeld was van Huisje in de Kerkbuurt. wjt marmer en geplaatst op een gebeeldhouwd voetstuk van zandsteen, alles De meeste huiden waren te samen van achteren gesteund door een houten paal waaraan het met metaal klein en eenvoudig. bevestigd was. Wie of wat het voorstelde weet ik niet, maar wel dat ik het beeld, na het uitrooien van het bosch in twee stukken achter de beste kamer van de school was neergegooid. Evenals het schoolbosch is ook de school, waarheen ik op mijn vierde jaar werd toegelaten, sedert lange jaren verdwenen. (Het oude schoolgebouw stond niet op de plaats waar tegenwoordig de school staat, maar juist aan het einde van het straatje, dat over het kerkhof van de deur der kerk, naar het schoolpad liep. Dus vlak naast de kerk. Een oude essenboom diende als waterplaats en de beste kamer stond aan het eind van een laantje tussen meesters tuin en het schoolbos. In dat schoolbos was ook nog een heuveltje, de Kattenberg genaamd en daarop stond een oude olmboom, heel dik. Toen 46

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 47