AS 1IFA NES VERLOSKUNDIGE GENEES HEEL ex De familie Hennes en Akersloot (Vervolg) Wil Buur In de Groene Valck van 2013 heeft u kunnen lezen dat heelmeester Auke Sierk Hennes zich in 1834 in Akersloot vestigde. Hij ging wonen op de noordelijke hoek van het Spinnenlaantje en de Buurtweg. De meeste tijd heeft hij echter gewoond aan de Kerkdijk, aan het gedeelte dat nu Dorpsstraat heet. In deze Groene Valck volgt het eerste deel van de jeugdherinneringen van zijn zoon Sierk Hennes. Sierk was de tweede zoon van de heelmeester en werd geboren in 1837. Koning was toen Willem II, de (wankele) middeleeuwse dorpskerk stond er nog, evenals de oude dorpsschool (deze laatste stond iets benoorden de Dielofslaan)Akersloot was een klein agrarisch dorp, arm, eenvoudig, met alleen de pastoor, de dominee, de schoolmeester en de heelmeester als geletterden. Hij groeide op in dit dorp, ging na zijn studie in het onderwijs werken en leidde jarenlang een kostschool. In en na 1903, hij zal toen gepensioneerd zijn geweest, heeft hij allerlei herinneringen aan zijn jeugd en het dorp van zijn jeugd op papier gezet. Zijn leven lang kwam hij geregeld terug naar Akersloot. Ook al omdat zijn broer jacob er burgemeester werd en kwam te wonen in hun voormalig ouderlijk huis aan de Kerkdijk. Drie schriftjes schreef hij vol, één is er ons bekend, jaap Zweeris heeft dit in de jaren '60 geheel met de hand overgeschreven. De andere twee lijken verloren te zijn gegaan. Sierk Hennes wilde, zoals hij zelf schrijft, heel simpel, iets doorgeven over zijn jeugd aan zijn kinderen. Iets dat zijn vader nooit gedaan had. Dit verslag geeft ons nu mooie informatie niet alleen over die jeugd, maar ook over het Akersloot van rond 1840/1850 en is daarmee een uniek document. Deze tekst is minstens twee keer helemaal overgeschreven en daarbij zullen ongetwijfeld fouten zijn gemaakt. Maar er lijken ook eigenaardigheden in het oorspronkelijke document te zitten, zoals het gebruik van s' i.p.v. 's. Ook het gebruik van hoofdletters varieert nogal maar dit kan ook komen door de manier waarop ze geschreven werden. U zult dan ook diverse eigenaardigheden in de tekst tegenkomen. Gezien met de nuchtere blik van een opgroeiende jongen komen er in dit deel verschillende dorpse drama's voorbij. Een schoolmeester aan de drank met ernstige gevolgen voor zijn gezin en werk, een overspannen dominee met huwelijksproblemen en erger. Ellende die van alle tijden blijkt te zijn. Wat echter overheerst is het beeld van een (tamelijk) onbezorgde jeugd waarbij jongetjes in de Strammer vallen en spelen met een klomp met een zeiltje. 41

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 42