JF Boerderij afgebrand Alarm Des snachts om half een ging de sirene en om 9 minuten over half een rukten we uit. Er was brand in de Wonde bij de heer J. Meisen. De boerderij was door de bliksem geraakt en stond in een ogenblik in lichte laaien. Aan redden viel niet te denken. Het vuur werd met 7 stralen aangepakt 3 van onge spuit, 2 van de schermerspuit en 2 vanaf de waterleiding. Na ongeveer een uur kwam Alkmaar ter assistentie doch toen waren we al bijna brandmeester en waren de belendende nablussching beperken. Welken veel tijd nam daar uur. Den heren P. Schrama en W. Tiebie waren des hadden ge de sirene niet gehoord en kwamen gij J. Velgeboer secretaris Bron: notulenboek van de brandweer 1936-1962 Als er beter materiaal op het eiland was geweest dan had de boerderij van Bram Strijbis die in 1951 ook door de bliksem werd geraakt niet af te hoeven branden. De bewoners van de Woude waren zich hiervan goed bewust en aan de gemeente werd gevraagd om beter materiaal. Overigens vreemd dat dit weer vanuit de bewoners moest komen immers 17 jaar eerder in 1934 waren de huidige spullen ook pas aangeschaft op verzoek van de inwoners. Echter de gemeente was niet overtuigd van het nut van beter materiaal in de vorm van een pomp. Om hun verzoek kracht bij te zetten werd er met het huidige materiaal een proef gedaan in het bijzijn van de burgemeester. Dit om aan te tonen dat er te weinig water uit de waterleiding kwam om brand te blussen. Hiervoor werd er aan het eind van de Woude een standpijp op de waterleiding aangesloten en werden de kranen open gedraaid. Er kwam geen water uit de straalpijpen. Kregen de Woudenaren gelijk? ja en nee. Voorafgaande aan de proef was aan de bewoners van de Woude gevraagd om tijdens de proef stiekem allemaal thuis de waterkranen helemaal open te zetten. Hierdoor was aan het eind van de Woude de druk dusdanig afgenomen dat er geen liter water meer uit de brandkraan kwam. De burgemeester voelde wel dat hij in de maling was genomen en ging briesend weer terug naar Akersloot. De Woude kreeg voorlopig geen nieuw of beter brandweermateriaal. Dan maar zelf wat organiseren. Een groep van vier man Gert Los, jaap Wit, jan Meijsen en Arie Groot namen het voortouw en op 27 oktober 1951 werd er een vergadering belegd. Er werd besloten een tweedehands brandspuit aan te schaffen en wel een babybrandspuit van de gemeente Wormerveer die gestationeerd stond in West- Knollendam. Voor de prijs van fl. 750,-. Om het pompje gebruiksklaar te maken was nog eens fl. 150,- nodig. Vannacht omstreeks kwart voor twee is de Kapitale boerderij van de heer J. Mjjsen in de wouden bij Akersloot door de bliksem getroffen en tot de grond toe afgebrand. Van de inboedel en de hooioogst (80 ton) kon nagenoeg niets worden gered. Het gelukte de brandweren uit Akersloot, Schermer en Alkmaar de nabjj ge- ten boerderij van de heer Los voor het vuiuj vrijwaren. 29-07-1950 Gooi en Eemlander percelen behouden en gingen we ons tot c, het hooi was. Dit duurde tot savonds S savonds niet opgekomen volgens hun geg pas des smiddags om 3 uur. 36

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 37