Genealogie Hendrik, Janszn. Verduin Inleiding Er zijn twee families Verduijn in de omgeving Uitgeest-Akersloot die voor mij tot op heden niet aan elkaar verwant zijn; ik noem ze zelf de Verduijnen, de boeren, en de Verduijnen, die later veel schippers voortbrachten. Met de schippers gaan wij nu verder. De oudste voorouder is Dirck jansz. die in 1720 trouwde te Uitgeest met Maertie Maertens. In het ondertrouwregister staat vermeld dat de jongeman en jongedochter afkomstig zijn van Uitgeest, er wordt geen impost betaald, dus pro Deo. Uit dit huwelijk wordt in 1722 een zoon geboren, die zoals gebruikelijk vernoemd wordt naar zijn grootvader jan. Als deze jan in 1747 huwt met Lijsbeth Dircksdr. Tromp wordt voor de eerste keer de familienaam Verduijn gebruikt, ook zij trouwen pro Deo, en zij komen beiden van Dorregeest. In 1772 komt Hendrik, vernoemd naar zijn grootvader van moederszijde, met zijn trouwen naar Akersloot. Hij schijnt een voorkeur te hebben voor jonge bruiden, de eerste is 5 jaar jonger, de volgende 25 jaar en de laatste 23 jaar. Is het nu Verduijn of Verduin? In de ruim 7200 aktes van geboorten en overlijden uit de burgerlijke stand van Akersloot in de periode 1811-1911, die ik onderzocht, komt veel voor dat de naam die de amtenaar van de burgerlijke stand noteerde niet overeenkomt met de oorspronkelijke familienaam en de handtekening in de akte. In de loop van de 19e eeuw wordt bij de familienamen waar 'ei' en 'ui' in voorkomen, zoals Bruin, Duin, Kaptein, Klein, Kuiper, Kuisen Meine(n) om een paar voorbeelden te geven, de j, die achter de i geplaatst was, willekeurig weggelaten. De letter y werd zeer zelden gebruikt. Hierdoor is o.a. een aanzienlijke variatie in familienamen ontstaan, dus Verduin is terug te voeren naar Verduijn. Toen Hendrik zich van Uitgeest in Akersloot vestigde, was dat op Boekei 6, het eerste huis ten zuiden van het schoolhuis. Aangeduid in het Kadaster als Al 9 groot: acht roeden en dertig ellen. Naast boer en landman is hij tevens schoolvoogd op Boekei. Als hij in 1839 komt te overlijden wordt er een inventaris opgemaakt, dan blijkt dat hij in de loop der jaren zijn bezit behoorlijk heeft weten uit te breiden. Op 17 mei 1839 maakt de notaris een akte op waarin alle erfgenamen worden genoemd, inclusief de executeuren en de taxateur. De akte is zeer uitgebreid vanwege het feit dat een aantal kinderen voor hem zijn overleden. De erfgenamen besluiten om het onroerend goed openbaar te verkopen. Op 12 october 1839 wordt aangekondigd in de Opregte Haarlemsche Courant, dat men voornemens is op woensdag 23 october 1839, des voormiddags ten 10 ure in de Herberg de Groene Valk te Akersloot een verkoping te houden. Maartje van der Velden, de weduwe van Hendrik Verduijn, koopt 11/24 deel in de boerderij met achttien kavels land voor 2492,87,5. Cornelis Burger te Akersloot koopt voor de Algemene armen van Akersloot twee kavels land voor f. 161,- Simon Rens, de smid, koopt een kavel land voor 50,- 22

De Groene Valck - Akersloot | 2014 | | pagina 23