Voor ons, levend in de eenentwintigste eeuw is het uniek om uit de eerste hand bij2onderlieden te le2en over het 19de eeuwse Akersloot. Vóór 1900 werd er nog weinig gefotografeerd dus beelden 2ijn er hoegenaamd niet. En de doorsnee dorpeling 2ette 2ijn herinneringen en observaties niet op papier. We moeten het doen met wat in de archieven te vinden is en met misschien een oud prentje. De2e twee mensen vertellen levendig over hun jeugd in Akersloot, je lijkt er bij te 2ijn. Dank2ij Jaap Zweeris weten we dat de2e aantekeningen bestaan. Eind jaren '50/begin '60 heeft hij met verschillende leden van de familie contact gehad (en gehouden) en 20 de beschikking gekregen over de aantekeningen die Sierk Hennes (1837) en 2ijn neef Auke Sierk Hennes (1878) op papier ge2et hebben. Een deel daarvan, de jeugdherinneringen van Sierk Hennes, heeft hij met de hand overgeschreven en 20 veilig gesteld. Er is helaas in de loop der tijd ook het nodige 2oek geraakt en verloren gegaan. Sierk Hennes had oorspronkelijk wel drie schriftjes volgeschreven met 2ijn jeugdherinneringen maar er is er nu nog maar één bekend. De familie Hennes komt naar Akersloot. Op 12 juni 1809, in de Franse tijd, werd in Alkmaar geboren Auke Sierk Hennes. Hij was het 2esde kind van Sjerk Hennes en Hinke Aukes (Henke Aukes, 2eggen de officiële papieren). Aan de namen is al te 2ien dat de familie afkomstig is uit Friesland. In Alkmaar woonde de familie aan het Dronkenoord (Verdronkenoord). (De namen Auke, Sierk, Auke Sierk keren steeds weer terug in de opeen volgende generaties. Dat kan wel eens verwarrend gijn! Daarnaast worden de namen Sjerk en Sierk naast elkaar gebruikt. [USB.]) Sjerk Hennes is geboren te Ijlst in 1767. In Alkmaar trouwde hij in 1791 met Johanna Jansdr. Zij overleed nog dat2elfde jaar. Zijn tweede huwelijk was met Akke Jans Nieuwjaar op 3 februari 1793 te Alkmaar. Drie jaar later overleed 2ij ook. Ze hadden toen 2 kinderen. De oudste, een dochter, verdronk 'in het ijs' toen 2e twintig was. De jongste, een 2oon, werd 2oals 20 vaak in die dagen nog geen jaar oud. Sjerk Hennes hertrouwde met Hinke Aukes geboren in Bolsward 1777. Zij kregen samen nog 7 kinderen waarvan Auke Sierk de één na jongste was. Over hem en 2ijn 2oon Jacob, latere burgemeester van Akersloot, heeft een familielid maar wie is niet duidelijk 'misschien iemand van de familie Botvanger, de kant van gijn vrouw?), een beschrijving op papier ge2et die nu volgt. (Dege beschrijving is in kopie aanwegig in het archief van de vereniging maar is niet compleet.

De Groene Valck - Akersloot | 2013 | | pagina 64