fcö 'Akerdingen' 0 In de periode 1946 - 1949 waren veel Nederlandse militairen gestationeerd in Indië. Op het hoogtepunt van de acties in Indië waren er ongeveer 140.000 Nederlandse militairen ingezet. Ook Akersloters droegen hun steentje bij. Om het contact tussen de Akersloter Indiëgangers en het dorp te stimuleren wordt het 'Thuisfront' opgericht. Zo verstuurt het 'Thuisfront' tijdschriften en pakketten naar de jongens in de Oost. Het 'Thuisfront' geeft in 1949 het maandblad 'Akerdingen' uit met nieuwtjes uit katholiek Akersloot voor de Akersloter Indiëgangers en verhalen van de Indiëgangers voor het thuisfront. Het blad verschijnt maandelijks en kost 25 cent; het blad wordt uiteraard ook verspreid in Akersloot. Hieronder een sfeerbeeld uit de vele verhalen die in het maandblad zijn opgetekend. Hét begin In januari 1949 verschijnt het eerste nummer van 'Akerdingen'. Een gestencild maandblad van ongeveer 10 kantjes voor 'Onze Katholieke Jongens' in de Oost. Het idee voor het blad komt vermoedelijk uit de koker van pater v.d. Steen. Pater v.d. Steen is ook de stimulator van het 'Thuisfront'. De doelstelling van het blad wordt door de redactie op de eerste pagina verwoord: Door een prettige, hartelijke samenwerking van verschillende verenigingen o.a. thuisfront, K.A.J. (Redactie: Katholieke Arbeidersjeugd ook wel Kajotters genoemd) en met geer gewaardeerde hulp en medewerking van particulieren is het eerste nummer van 'Akerdingen' tot stand gekomen. Aan u te beoordelen, hoe het is, wat er beter kan etc. op- en aanmerkingen worden geer op prijs gesteld. Het blad wil op een prettige wijge dingen vertellen, die ons en onge jongens in Indië, en de Akersloters thuis, kunnen interesseren. Daarom wordt ook Uw medewerking verwacht. Hebt ge iets mede te delen, te vertellen, klimt in Uw pen en ons blad gal U gastvrij ontvangen. Jongens in Indië, vertel eens iets van je leven, je dienst, je wedervaren in Indië, laat het ons weten, wat jullie van ons blad denken. Mensen in Akersloot, steun door Uw bijdragen, schriftelijke als geldelijke, ons blad, Uw blad. Akerdingen' wil contact leggen tussen ons dorp en de jongens in Indië. Helpt allen mee, dit contact mogelijk te maken. Aan al onge medewerkers: hartelijk dank. Redactie Pater v.d. Steen schrijft in het eerste nummer ook een artikel over de K.A.J., hieronder enkele citaten: Hoe ik weer in Akersloot terecht ben gekomen Na mijn verblijf in Varijs, waar ik scheve ogen heb gekregen van het chinees studeren, gou ik op 5 dec. 1948 naar China vertrekken. Maargegien het nu meer op het helse rijk lijkt, kan daar niets van komen en go ben ik, na enkele omgivervingen, weer op mijn basis mijn Akersloot 4 V .AS,, Voorzijde maandblad 'Akerdingen'

De Groene Valck - Akersloot | 2013 | | pagina 4