Opgroeien in een groot gezin beperkte je in het doen, er werd heel snel op je vingers getikt. Ik heb een andere jeugd gehad dan de meeste van mijn leeftijdsgenoten. Het maakte niet uit of het winter of zomer was, ik moest 's avond om half acht naar bed. Dat was in de zomer wel eens moeilijk als de buurtjongens van mijn leeftijd rond die tijd nog buiten speelden. In de winter vroeg naar bed dat kan ik mij voorstellen, maar dat had in de zomer toch niet 20 overdreven behoeven te worden. Maar ja zoals ik al zei, er heerste in het gezin Van Diepen discipline. Eigenlijk werden de jongste kinderen uit het gezin opgevoed door mijn (half)zus Alie. Ik denk dat het voor mijn moeder wel eens pijnlijk is geweest dat Alie de lakens uitdeelde. Wat het financiële betrof was Alie eigenlijk de voorspreekster, want zij kreeg het huishoudgeld en grotere uitgaven gingen via de oudste jongens. Ook heeft Moeder verdriet gekend, zij heeft vier van haar kinderen overleefd. Frans is op zes-jarige leeftijd doodgetrapt door een paard. Gon overleed toen ze 18 was aan TBC en Gré, net met kerst verloofd met Piet Buur, overleed in januari zeer plotseling op 29 jarige leeftijd. Mijn broer Paul was drie jaar getrouwd met Tiny Broersen toen hij op 32 jarige leeftijd, ook zeer plotseling, overleed. Tiny Broersen bleef met twee kinderen achter en is later getrouwd met Piet de Groot en verhuisd naar Heemskerk. Dus moeder heeft haar portie wel gehad. Ik heb mijn lagereschooltijd gevolgd in Limmen, Hillegersberg en de laatste twee jaar in Akersloot, bij juffrouw Eggen, meester van der Holst en meester Beers. Uit school ging ik eerst naar huis om te helpen. Iedereen in het gezin had een taak, aardappelen schillen en groente wassen voor de volgende dag, schoenen poetsen, enz. Als deze taken waren verricht, was het inmiddels etenstijd. Dan nog even buiten spelen, want half acht was het zó hoor en dan was het weer bedtijd! Er stonden in de woonkeuken twee tafels, een grote en een kleine, waaraan onder de middag moeder en alle kinderen die nog thuis woonden plaatsnamen om gezamenlijk warm te eten. 's Avonds aan de broodtafel aten we in twee groepen De eerste groep schoof 's middags om vijf uur aan en de tweede groep, de oudsten die in het bedrijf werkten, de koeien melkten en het overige vee verzorgden, aten om half zeven. Degenen die overdag voor een baas werkten aten ook 's avonds warm. 41

De Groene Valck - Akersloot | 2013 | | pagina 41