Cock Schoenmaker Cock Schoenmaker heeft een mooie tijd gehad in Indië. Vol enthousiasme vertelt hij honderduit over de ruim drie jaar dat hij daar heeft gezeten. Hij heeft een mooie tijd gehad en als hij het toen over mocht doen dan zou hij weer gaan. De oorlogsjaren We woonden in Den Helder, waar mijn vader werkte als burgerwerkman bij de onderzeebootdienst van de marine. Bij het uitbreken van de oorlog is daar flink gebombardeerd door de Duitsers. Daarom moesten we evacueren en zo belandden we in Akersloot. Ik ging niet meer naar school, maar ging werken bij garage Roemer. Ik verdiende toen niet zoveel. Enkele Akersloters zoals Fok Olgers en Jan Kerssens konden aan de gang op vliegveld De Kooij op Texel. Ze betaalden heel goed dus daarom ging ik ook mee. Het werk was simpel opruimen en hand- en spandiensten verrichten. De jongens gingen elke dag met de trein heen en weer. Ik kon toen bij de familie Roos (schoonouders van mijn zus), die in Den Helder woonde, door de week in de kost. Dit was tot 1943, toen moest ik op zoek naar wat anders. Zo raakte ik te aardappelen rooien in de Schermer. Ik was daar de jongste. Ik weet nog dat ik veel moeite had om ze bij te houden. Als zij gingen schaften moest ik nog even doorgaan. Als ik dan weer gelijk op was, was de schaft afgelopen en riepen ze: "We gaan weer aan de gang". Het voordeel van het werken in de Schermer was dat er weinig controle door de Duitsers was. Je kon er altijd wel aan de gang. Ging je richting Alkmaar dan was het lastiger. Op een gegeven moment moest ik me toch melden voor de Arbeidsdienst. Ik belandde in Harderberg in Overijssel. Ongeveer een jaar heb ik daar gezeten. Je deed er van alles, van marcheren tot werken in de landbouw. Naar Indië Ik was net begonnen te werken op de Hoogovens toen de oproep voor militaire dienst kwam. Ik moest me op 7 mei 1946 melden in Amersfoort. 28 Transportschip 'De Tegelberg'

De Groene Valck - Akersloot | 2013 | | pagina 28