te lopen in de omgeving, zo controleerden we of er nog ploppers waren. Over het algemeen was het rustig, maar soms werd je beschoten. Onze commandant dook dan meteen naar de grond, wij stonden dan nog om ons heen te kijken, we hadden nog niet zoveel ervaring. De tweede politionele actie Voor de 2e politionele actie gingen we de om geving rond Djampang Koeion verkennen. Ook de Akersloter Cock Schoenmaker zat in mijn bataljon. We gingen samen drie dagen op patrouille met de KNIL om de vijande lijke troepensterkte te verkennen. Ik was toen Bren-scliutter geworden en liep dus met een mitrailleur rond. Zo'n Bren weegt niet weinig. De TNI militairen waren inmiddels een stuk beter bewapend en getraind dan een jaar er voor. Er werd tijdens de tweede politionele actie flink gevochten met de ploppers. De kogels vlogen om ons heen, het was schieten om te overleven. Maar niet zonder resultaat want er werden grote gebieden heroverd. Het was gelukt om vrijwel heel West Java te bevrijden en Soekarno op te pakken. De TNI militairen die we krijgsgevangen hadden gemaakt werden berecht in Djampang Koelon. Terug in het kamp was de sfeer grimmiger. We liepen 's nachts wacht om het kamp te bewaken. Ik liep de laatste wacht van vier uur tot zes uur. Dan wordt het licht en moet je voor het ontbijt zorgen. Ik had wat broden in mijn armen om naar het eethuis te brengen. Plots zag ik op een afstand van 25 meter in het zwart geklede TNI-ers met elk een Bren voor de borst. Ik schrok en liet de broden vallen. Ik rende naar het huis waar de overige soldaten nog sliepen. Ik pakte een geweer en vuurde een paar schoten door het dal en riep: "Aanval van de TNI". Gelukkig deden ze nog niets. Iedereen zocht dekking in de omliggende stelling rond het huis. Het hele kamp was omsingeld door een grote troep ploppers. We lagen in stelling en de kogels vlogen letterlijk om je oren, je voelde ze inslaan vlak naast je. De ploppers zaten vooral in de bomen. Deze bomen gingen door wind langzaam heen en weer; ze schoten op alles wat bewoog. Gelukkig werd ik niet geraakt en wisten we de ploppers te verdrijven. Een aantal heb ben we nog gevangen kunnen nemen. Via spionnen kwamen we te we ten dat er in de buurt enkele jappen verscholen in een huisje zaten. De jappen waren zeer ervaren militairen en goede schutters. Ze trainden de Arie met Bren, december 1948

De Groene Valck - Akersloot | 2013 | | pagina 24