was gevorderd door de Duitsers. Ik vond werk in de tuin bij Schoon. In 1942 kreeg ik een 'Ausweiss' omdat ik in de tuinbouw werkte en ik werd geplaatst op boerderij 'Ter Coulster' in Heiloo. Grasland werd omge ploegd voor het telen van koren en aardappels. Hier was ik twee jaar aan de slag. Daarna werd ik tewerkgesteld op Texel. Op en om het vliegveld waren aardappelen gezet en die moesten worden gerooid. In die peri ode was ook de Georgische opstand, alle jonge mannen moesten met spoed weg van het eiland, daardoor belandde ik in een werkkamp in As sen. Het werkkamp zou in die periode net worden verplaatst naar Leeuwarden. Met een kameraad wist ik me te ver stoppen op de zolder en ach ter te blijven. Ze vonden ons niet en we hadden voorlopig de vrijheid. Samen gingen we richting Friesland waar we in de buurt van Bolsward eten en onderdak vonden op een boerderij. Hier bleven we werken en doken we onder tot het einde van de oorlog. Na de bevrijding keerde ik terug naar Akersloot. Mijn ouders waren inmiddels ver huisd naar het Raadhuisplein, Ane m indie, naasf je fietsenwinkel van Melker. Naar Indië Ik vond een baantje in de walserij van de Hoogovens, maar ik vond het werk maar niets. De hele tijd binnen. Ik wou weg, op zoek naar avontuur. In Akersloot was er weinig te beleven. Het kwam dus mooi uit dat ik in mei 1946 een oproep kreeg voor militaire dienst en in Amersfoort werd gestationeerd. Na een opleiding van 4 maanden werd ik ingescheept en vertrok ik naar Indië. We kwamen aan in de haven van Priok op Java. We waren de eerste groep nieuwe militairen die daar werden gestationeerd. We arriveerden in een voormalig jappenkamp waarin nog Nederlandse vrouwen geïnterneerd zaten. Onze opdracht was om dit kampement in te richten voor de troepen die later zouden arriveren. Het was allemaal een beetje chaotisch. Er waren nog Japanners en ook troepen van het TNI leger (Leger van de Republiek Indonesia). Residentie Buitenzorg (zetel van de Gouverneur) was nog bezet door de TNI. Wij kregen de mei 1947 22

De Groene Valck - Akersloot | 2013 | | pagina 22