hem gebruikte hooipijlijzer voorzien van thermometer is in bezit van brandweer Akersloot. Zie ook de notulen van 11 juli 1939. Brandweer Akersloot is na 1940 ongeveer 25 keer opgeroepen voor een brand veroorzaakt door hooibroei. De meeste van deze branden vonden plaats in de Schermer Starremeer. Door het hooipeilen werden vele branden in de kiem gesmoord. Als de temperatuur van het hooi richting de 60°C ging, spitte men gangen in de hooiberg zodat de temperatuur niet verder kon oplopen. Later ging men de opwarming te lijf door kanalen in de hooiberg aan te brengen met daarvoor een zogenaamde hooiventilator. Hieronder staan verslagen van branden op Boekei veroorzaakt door hooibroei, deze zijn ongewijzigd overgenomen uit de notulenboeken van de brandweer. 11 juli 1939 "Doordat de brandweer beschikt over een hooipijlijzer met thermometer kwamen eenige aanvragen om peiling van het hooi binnen. Op 11 juli bezochten wij N. Meijne; hoogste stand 60 graden, J. Buur Jnz 39°. Op 13 juli J. Kaandorp 391/2° en S. Woestenburg 36°. Op 15 juli N. Meijne 55V2.Zoodat dit hooi afgezakt was den 17 juli was dit hooi 521/2. Den 25 juli bij Adr. Swart Boekelermeer, waar vele gaten in het hooi waren gespit hadden wij 57° met afzakkende warmte. Het hooi was hier op verschillende plaatsen geheel zwart, wat op een temperatuur wijst van boven 80 graden." Donderdag 3 augustus 1961. "Om 12 uur ging de sirene voor brand bij de familie Olbers op Boekei. De wagen reed weg met Cdt. Jaap Leijen, Niek Roemer, Niek van der Eng en Antoon van der Eng die ook maar mee ging. Maarten Kerssens (de gemeentebode) zou wachten op de anderen en kwam later met Niek Blokker, Dirk Buur en Jac. Broersen.'s Middags kwam ook nog Piet Schouten (de vader van Piet de buschauffeur) en 's avonds Nicolaas (Klaas) Kaandorp en Jo Velzeboer. Bij de boerderij aangekomen bleek het hooibroei te zijn en de vuurhaard speelde onder in de berg. Dat zou een langdurige geschiedenis worden want er zat 50 tot 60 ton hooi in de berg. Op de plaats van de brand waren ook aanwezig edelachtbare heer burgemeester de Sonneville en de Cdt. rijkspolitie district Uitgeest. Nou en toen begon het leeg halen van de berg, het hooi werd meteen opgehaald. Maar het was jammer dat er te kort mensen waren, want nu werd het een langdurige geschiedenis. De burgemeester probeerde het ook nog om manvolk te krijgen bij de buren maar kreeg nul op request, grassen ging voor. Er werdt doorgewerkt tot diep in de nacht, waarbij 82

De Groene Valck - Akersloot | 2012 | | pagina 84